Co na linii 68

  

WSTĘP

Wiedziony swoją świecką tradycją, postanowiłem odreagować stresy skumulowane ostatnio. W ramach tegoż wybrałem się pociągiem wraz z rowerem do Zemborzyc, z planem powrotu dwukołowcem do domu, zwiedzając szlak po, a właściwie w trakcie remontu.Owocem tej wyprawy jest poniższa relacja, uzupełniona o obserwacje z okien szynobusów.

Krótki zarys historyczny.

Remont ów zaczął się właściwie już latem ubiegłego roku, kiedy to rozpoczęto budowę nowego peronu w Niedrzwicy. Od tego czasu linia jest w remoncie,  za wyjątkiem miesięcy zimowych, kiedy to prace zostały wstrzymane.

O tym, że coś się będzie działo słuchy chodziły już od dawna. Głównym bohaterem tych wieści gminnych był Wilkołaz, stacja zamknięta dość dawno temu. Na tyle dawno, że nawet sami kolejarze nie bardzo wiedzą kiedy to było. Już około roku 2008 pojawiły się pierwsze nieśmiałe doniesienia o  wytypowaniu tej stacji jako „poligonu”, na którym miały być zabudowane bliżej nieznane  USRK. W zależności od wersji komputerowe albo przekaźnikowe. Jakby nie było, stacja miała być otwarta. Później na jakiś czas sprawa przycichła. Przez chwilę nawet pojawiła się teoria, że remontu nie będzie. Ale oto w ubiegłym roku w świat poszedł news: są pieniądze, jest umowa, będzie remont. Ale nie tak jak to sobie wyobrażałem. Niestety. Stacja owszem, zostanie otwarta, ale nie będzie tu nikt pracował. Całość sterowana będzie z… Niedrzwicy. Przy okazji, „dzięki” kilku wariatom za kierownicą zmieniającym zasady pierwszeństwa na swoją korzyść, udało się wywalczyć zabudowanie półrogatek na przejeździe w ciągu drogi wojewódzkiej 842 w Rudniku Szlacheckim.

Lublin Zemborzyce

Lublin Zemborzyce. Głowica rozjazdowa od strony Niedrzwicy

Ta lubelska stacja również ma swój udział. To tu zacząłem swoją podróż wzdłuż remontowanego odcinka linii 68. Sama stacja wyposażona jest w dwie nastawnie: dysponującą LZ od strony Niedrzwicy/Kraśnika oraz wykonawczą LZ1 od strony Lublina. Na stacji kończy się lubelska część trakcji elektrycznej, a sama linia przechodzi z dwu w jednotorową. Na obu nastawniach zabudowane są scentralizowane, mechaniczne USRK oraz semafory kształtowe. W chwili mojej wizyty na dawnej rampie – po stronie zachodniej – leżały stosy podkładów. Niektóre już bez śrub i ułożone w piramidy. Z obu kierunków wjazd tylko na tory 1, 5 i 4. Tor nr 2 zdemontowany na całej długości obecnego peronu. Tor nr 3 wymieniony, obecnie pomiędzy nim a torem  nr 5 ułożony tymczasowy peron. Przy głowicy rozjazdowej od strony Lublina prace ziemne zmierzające do przebudowy układu rozjazdów. Według informacji, które posiadam obie nastawnie mają być zamknięte a sterowanie na stacji ma odbywać się z Niedrzwicy. Zostaną zabudowane napędy elektryczne, podgrzewanie rozjazdów oraz semafory świetlne. Los samych nastawni nie jest mi znany. Być może zostaną zabezpieczone, po to by w razie W można było prowadzić z nich normalny ruch.

Szlak Lublin Zemborzyce – Niedrzwica

Krężnica Jara

Odcinek Lublin Zemborzyce – Krężnica Jara.

Tu w trakcie czerwcowego zamknięcia wymieniona została cała nawierzchnia. Wymieniona została również nawierzchnia na przejeździe przy ul. Pasiecznej. Zlikwidowany został także przejazd w km 10,150. Właściciel drogi, chyba nie jest z tego powodu zadowolony. Sam p.o. Krężnica nie zmienił swojego położenia, ani wyglądu.

 

Odcinek Krężnica Jara – Majdan

Tutaj podczas czerwcowego zamknięcia przeprofilowano łuki. Nawet jadąc pociągiem można się zorientować, ponieważ nie słychać już charakterystycznego „śpiewu” obręczy podczas pokonywania łuków.

Także profil wjazdu w p.o. Majdan został zmieniony. Również jak w przypadku Krężnicy peron pozostał na swoim miejscu. Przy okazji prac ziemnych, robotnicy wykopali postumenty pod sygnalizatory dawnej mijanki i parę innych ciekawych rzeczy. Na szlaku można natknąć się na pozostałości po To oraz semafora wjazdowego dawnej mijanki Majdan. Tutaj mała dygresja moja. Zawsze zastanawiałem się, dlaczego przystanek wciąż nazywa się Majdan a nie Strzeszkowice? Wszak od kilku lat leży właściwie we wsi a nie na jej obrzeżach. Szkoda tylko, że tak mało miejscowych korzysta z niego i pociągów zatrzymujących się na nim.

Niedrzwica

Odcinek Majdan – Niedrzwica

   

Tutaj wykonano większe prace. Wyremontowany został mostek na rzece Krężniczance będący pozostałością po mijance i biegnącego po nim toru nr 2. Następnie przełożony został na niego tor szlakowy , a także przeprofilowane łuki i podjazd na wzniesienie w kierunku Niedrzwicy.

W samej Niedrzwicy zabudowane są już nowe semafory wjazdowe, wyjazdowe i tarcze ostrzegawcze. Póki co jeszcze unieważnione. Jako ciekawostkę podam, że semafory wjazdowe z obu kierunków są czterokomorowe. Wygląda na to, że są pozbawione Sz. Ale już semafory stacyjne są trójkomorowe, co świadczy o tym, że z toru głównego można będzie podać Sz. Podobnie jak w przypadku Zemborzyc są tutaj dwie nastawnie: dysponująca N od strony Lublina oraz wykonawcza N1 od strony Kraśnika. Obydwie wyposażone w mechaniczne i scentralizowane USRK jednak tutaj mamy już semafory świetlne. Od grudnia 2011 r Niedrzwica wzbogaciła się o nowy peron. Prace przy jego budowie trwały od sierpnia 2011. W tym czasie przebudowano również układ torów stacyjnych. Rozebrano tor nr4 a w jego miejsce przesunięto tor nr 2. Tor nr 6 zakończony został kozłem oporowym. Tor nr 8 stał się torem nr 4, i zakończony został kozłem oporowym. Na peronie pojawiły się wiaty z ławkami, co przy zamkniętej poczekalni ma spory plus, zwłaszcza gdy pada. Wielkie tablice informują pasażerów gdzie się aktualnie znajdują, a monitoring hamuje wszelkie zapędy wandali. Do peronu prowadzi podjazd, więc nie ma problemów z wózkiem czy rowerem. Brak jest jednej ważnej rzeczy. I to nie tylko na tej stacji. Zdecydowanie przydała by się jakaś ubikacja, lub chociaż toi – toi.

Szlak Niedrzwica – Kraśnik

Niedrzwica Kościelna

Odcinek Niedrzwica – Niedrzwica Kościelna

Tutaj wykonano prace ziemne. Poprowadzone zostały kable. Dodatkowo podczas zamknięcia sierpniowo – wrześniowego wykonano korektę łuków i zabudowano nowe To oraz semafor wjazdowy. Reszta bez zmian. Zasłyszane od kolejarzy: obecny p.o. ma być przesunięty w stronę Niedrzwicy, przed lub za droga powiatową Niedrzwica Kościelna – Borzechów, w okolicach cmentarza. Niestety, oficjalnie nie mogę tego potwierdzić. Zastanawiające są dosyć głębokie rowy wykopane w kilku miejscach na tym odcinku.

Leśniczówka

Odcinek Niedrzwica Kościelna – Leśniczówka

Tu także wykonano trochę pracy, ale bliżej Leśniczówki. I tu przydało by się wyremontować przepust tuż za p.o. Niedrzwica Kościelna. Od kilku lat obowiązuje na nim 30, ze względu na zły stan obiektu. Całkiem możliwe, ze ten przepust zostanie poprawiony, gdyż doniesiono mi o kręcących się w jego okolicach robotnikach.

W samej Leśniczówce zabudowano SSP w ciągu drogi Sobieszczany – Kłodnica przy okazji wyburzając pozostałości nastawni dysponującej Lw. Jednak nadal obowiązuje tam ograniczenie prędkości (chyba 20 km/h) z powodu ograniczenia widoczności na przejeździe. Póki co SSP jeszcze unieważniona.

Wilkołaz Wieś

Odcinek Leśniczówka – Wilkołaz Wieś

Tu  jedynie prace ziemne

Wilkołaz

Odcinek Wilkołaz Wieś – Wilkołaz

Największy front robót, przyszła/dawna stacja wygląda naprawdę jak poligon… Na szlaku od wiaduktu na DK 19 w kierunku Wilkołaza/Kraśnika wymieniona została nawierzchnia oraz poprawiona geometria łuków. Widać już semafor wjazdowy, podobnie jak w przypadku Niedrzwicy cztero komorowy. Chyba czasowo została zakończona budowa peronu.

W tym celu zerwano tory 3, 5, 7, oraz rozebrano stary ziemny peron. Z powodu braku skrajni, trzeba było usunąć kilka drzew. Przebudowano obie głowice rozjazdowe, co spowodowało skrócenie torów stacyjnych o jakieś 50-100 m.  Obecnie cały ruch odbywa się na prosto po przelocie czyli po torze nr 1.

Przy wjeździe od strony Niedrzwicy wybudowana została nowa równia. Posłużyła ona do korekcji łuku. Na dzień dzisiejszy widać już zarys układu torów stacyjnych. Wygląda na to, że będą to 3 tory główne – w tym dwa w peronie – i jeden dodatkowy. O ile nie zostanie rozebrany. Cały czas trwają prace przy torze nr 3  i obu głowicach rozjazdowych. Na dzień dzisiejszy na peronie mamy już ułożoną kostkę, zrobiony podjazd, zamontowane latarnie. Brakuje jeszcze dojścia do budynku dworca i peronu. Nowy peron jest przesunięty w kierunku Niedrzwicy i zdecydowanie krótszy od poprzednika. Właściwie, to nie ma sensu budować dłuższego, skoro nawet dwuczłony nie przekraczają stu metrów.

Pułankowice

Odcinek Wilkołaz – Pułankowice

Tutaj podczas wakacyjnego zamknięcia zerwano stare tory i na ich miejsce położono całkiem nowe – znaczy się „staro użyteczne”, przy okazji poprawiono geometrię łuków, powodując poprawę widoczności na przejeździe w Rudniku Szlacheckim. Zamontowano tarczę ostrzegawczą i semafor wjazdowy od strony Kraśnika. Na skrzyżowaniu z DW842 Rudnik Szlach. – Krasnystaw zabudowano napędy półrogatek oraz monitoring a także nowe sygnalizatory. Całość czeka na zamontowanie drągów i uruchomienie.

Kraśnik

Odcinek Pułankowice – Kraśnik Cisza i spokój.