Koniec przebudowy stacji Werbkowice

  

Wraz z pierwszymi dniami roku 2009, ku końcowi zbliża się przebudowa stacji Werbkowice. Jak wspominałem już wcześniej na łamach naszego serwisu jest to kolejna ze znajdujących się na Zamojszczyźnie stacji, która doczekała się na przestrzeni ostatnich 4 lat modernizacji urządzeń SRK. W przypadku Werbkowic jednak, po części ze względu na uwarunkowania terenowe prace modernizacyjne nie ograniczyły się jedynie do zamontowania nowych semaforów i rozjazdów z elektrycznymi napędami.
Prace remontowe rozpoczęły się na przełomie września i października od przygotowania wykopów pod nowe okablowanie oraz zwózki materiałów budowlanych i z różnym tempem trwały przez kolejne 3 miesiące. Podczas mojej wizyty tuż przed Świętami Bożego Narodzenia trwały już testy nowych urządzeń SRK. W tym miejscu warto dodać iż poza wymianą starych kształtowych semaforów wyjazdowych, wymianie uległy także świetlne semafory wjazdowe i ich tarcze ostrzegawcze. W przypadku semafora wjazdowego od strony Zamościa wiązało się to także z przesunięciem go o około 200m na zachód w stosunku do lokalizacji poprzedniego urządzenia tego typu. W związku z przejęciem całości obowiązków związanych ze sterowaniem ruchem przez nastawnie „Wb1” poddana została ona gruntownemu remontowi, a niewykorzystywana nastawnia „Wb” zapewne niebawem zostanie rozebrana. Rozjazdy na wschodniej głowicy, obsługiwane będą zdalnie z nastawni „Wb1”. Na rozjazdach torów 1,2 i 4 zamontowano elektryczne napędy na obu głowicach. Absolutną nowością jest tarcza manewrowa na zachodniej głowicy dla toru żeberkowego wykorzystywanego przy przestawianiu wagonów z torów stacyjnych 2 lub 4 na tory zdawczo – odbiorcze Cukrowni „Werbkowice”. Kolejną nowością jest zamontowanie nowego oświetlenia na zachodniej głowicy oraz zabudowa oświetlenia na głowicy wschodniej na której sytuacja monitorowana będzie za pomocą nowo zamontowanej kamery. Wymianie uległy także stare rogatki na przejeździe z szosą do Tyszowiec. Po około 19 latach wreszcie zdemontowano rozjazd z toru 1 na rozebrany tor prowadzący do Tyszowiec, który znajdował się mniej więcej w połowie długości peronu. Przy peronie zamontowano także nowe wskaźniki zatrzymania czoła pociągu (W4).


Nowo zabudowane oświetlenie na wschodniej głowicy rozjazdowej w Werbkowicach.


Tak teraz wygląda widok na zachód z peronu w Werbkowicach, oprócz nowych semaforów w oczy rzucają się nowe wskaźniki „W4” oraz nowe słupy oświetleniowe w głębi.


Dawna nastawnia wykonawcza „Wb1” podczas remontu.