Od jakiegoś czasu uważnie obserwuję sytuację kolei w naszym regionie. Głośno było na temat nowego przystanku 'Zagrody- Kościół’, który miał zostać rzekomo wybudowany. Czy to na forach kolejowych czy to w rozmowach w pociągu usłyszeć można było liczne dyskusje na ten temat. Ja osobiście uważam, że nasza lubelska kolej mimo tak małej gęstości linii zaczyna się powoli rozwijać. Najpierw była udana reaktywacja połączeń na odcinku Rejowiec-Zawada-Zamość/Bełżec. Potem były plany budowy nowych przystanków, następnie ich sprawna realizacja, która trwa do dnia dzisiejszego. Jak będzie dalej? Myślę, że czas pokaże.
Zacznijmy wszystko od początku. Wszystko zaczęło się od usilnej inicjatywy społecznej mieszkańców, którzy chcieli aby władze PKP PLK przeniosły bliżej Rejowca przystanek w Żulinie. Położony jest on w centrum lasu, daleko od zabudowań. Korzystanie z kolei wiąże się z pokonaniem sporej odległości z domu na stację. Drugą kwestią jest pytanie: skąd popyt na szynobusy? Komunikacja autobusowa jest dosyć skromna i mieszkańcy chcąc dojechać do większego miasta muszą jechać własnym autem. Ceny benzyny idą w górę, chcąc zaoszczędzić część ludzi zaczyna korzystać z usług naszej regionalnej kolei. Idźmy dalej.
Zakład Linii Kolejowych w Lublinie zajął się przygotowaniem potrzebnej dokumentacji, załatwieniem wszelkich formalności m. in. pozwolenia na budowę oraz pracami budowlanymi . Władze gmin Krasnystaw, Łopiennik Górny oraz Rejowiec zainwestowały w nawierzchnię peronową oraz w wiaty, które w niedługim czasie powinny się pojawić na świeżo powstałym przystanku. Zagrody- Kościół położone są na granicy trzech wyżej wymienionych gmin. Jest to bardzo dobry przykład na to, że jak się chce to można wiele zmienić na kolei. Myślę, że dogodna lokalizacja przystanku wygeneruje pewien potok pasażerski.
Lokalizacja
Miejscem usytuowania nowego przystanku osobowego jest rejon przejazdu kolejowego na drodze z wsi Zagrody do Żulina. Jest to dogodna lokalizacja dla mieszkańców okolicznych wsi: Zagrody, Czechów Kąt, Wola Żulińska i Zagrody. Położony jest on mniej więcej na km 6,450. Początkowo przystanek miał się nazywać 'Zagrody’, ale z racji tego, że jest usytuowany obok Kościoła zmieniono jego nazwę na 'Zagrody- Kościół’. Rzekomo przystanek ma być wyposażony w monitoring megafon oraz wiaty. Ciekawym tematem jest zapowiadanie pociągów. Prawdopodobnie będzie to nastawnia w Rejowcu. Na dzień dzisiejszy dla mnie jest to wielka niewiadoma.
Budowa przystanku oraz montaż oświetlenia
Podczas małego wypadu rowerowego udało mi się zrobić kilka zdjęć dokumentujących budowę przystanku 'Zagrody-Kościół’. Poniżej prezentuję kolejno postępy prac:
– montaż oświetlenia (13.09.2012)
Fotorelacja (18.09.2012) (Fot. zabezpieczeniowiec)
– widok z peronu w kierunku Zawady (po lewej) i Rejowca (po prawej), brak jeszcze wiat peronowych oraz wskaźników W4 oznaczających miejsce zatrzymania czoła pociągu:
– nawierzchnia peronowa z kostki brukowej:
– wejście na peron od strony przejazdu (po lewej) oraz tablica peronowa (po prawej), z ciekawostek dodam, że dzisiaj przystanek nosi nazwę 'Zagrody-Kościół’ :
– widok na peron od strony ulicy (po lewej) oraz z łąki naprzeciw przystanku (po prawej):
– lubelskie szynobusy mijające nowy przystanek osobowy:
Fotorelacja (6.10.2012) (Fot. ty51-17)
– widok w stronę peronu:
– wejście na peron (po lewej) i widoczny przy nim wskaźnik W4 oraz widok w kierunku Rejowca (po prawej), brak jeszcze wiat peronowych:
– widok z peronu, widoczny megafon na zdjęciu po lewej: