Kolejka wąskotorowa w Suścu

  

Susiec to popularna miejscowość wypoczynkowa na Roztoczu położona przy normalnotorowym szlaku Zawada – Bełżec. Niewielu jednak pamięta, że kiedyś przez sam środek wsi prowadziła linia wąskotorowa.
Pierwsza kolejka (prywatna) pojawiła się tu już w 1928 r. Jej przebieg jest trudny do odtworzenia, nie zaznaczono go bowiem na żadnej z dostępnych map. Wiadomo, że prowadziła koło starej szkoły, a w pobliżu pieszego szlaku czerwonego (na odcinku: skrzyżowanie z pieszym szlakiem czarnym, a drogą leśną Susiec – Borowe Młyny), w odległości zaledwie 50 m od trasy turystycznej, odnaleźć można kolejkowy nasyp prowadzący przez przekopaną wydmę.
Trasę tej kolejki potem zmieniono (a być może nawet wybudowano od nowa) przy okazji budowy leśniczówki w rejonie kościoła. Tę właśnie wersję można odnaleźć na mapach Sztabu Generalnego WP, w skali 1: 25 000, wydanych w 1958 r. (arkusze Huta Różaniecka i Borowiec).Pełna trasa kolejki wiodła od stacji PKP Susiec do lasu Wypalanka nieopodal Borowych Młynów (Głuchy). Jej podstawowa długość to 14 km (ale trzeba wspomnieć jeszcze o leśnej bocznicy liczącej 3 km).
Wiadomo, że kolejkę zbudowano ok. 1940 r. Czy była to więc inwestycja niemiecka? Jest to możliwe. Niemcy odpowiedzialni byli także za budowę m.in. trasy Lipa – Łążek Ordynacki (1943 r.). Celem była rabunkowa gospodarka leśna. Po wojnie szlak przejęły Lasy Państwowe. Tor miał prześwit 600 mm, a na stanie były 32 wagoniki ciągane nie przez lokomotywy, a.. konie. Kolejkę oficjalnie zlikwidowano w 1954 r., aczkolwiek mieszkańcy Suśca twierdzą, że przynajmniej część torowiska dotrwała do lat 60. Jest to możliwe, skoro trasę kolejki zaznaczono na mapie z 1958 r.
Mimo upływu lat przecinka leśna na trasie przebiegu dawnego żelaznego szlaku nie jest zarośnięta (co po części wynika z tego, że duża jej część prowadzi leśnymi liniami działowymi) i możliwa do pokonania pieszo.
Może z pomocą czytelników Lubelskiej Kolei uda się zdobyć kolejne informacje na temat tej kolejki? Temat nie został wszak jak dotąd w pełni wyczerpany…
Więcej zdjęć na roztocze24.info.