Festyn kolejowy w Baszni 2022 r.

  

W niedzielę 24 lipca 2022 r. w Baszni Dolnej odbył się festyn kolejowy z racji trwającego w obecnym czasie Festiwalu Dziedzictwa Kresowego na terenie powiatu lubaczowskiego.

Pasażerowie jadący na imprezę mieli możliwość skorzystania z pociągów: Regio 23443/2 w relacji Lublin-Jarosław, który był opóźniony o około 95 minut z powodu powalonego drzewa w okolicach Suśca po sobotniej wichurze, Regio 32441/0 relacji Rzeszów Główny-Zamość Wschód, ale musieli około 4 godziny czekać na zabawę, A dla pasażerów jadących na odcinku Lubaczów-Basznia, Basznia-Horyniec Zdrój, Horyniec Zdrój-Basznia, Basznia-Lubaczów przygotowano darmowy przejazd podkarpackim SA140-001, tytułowaną przeze mnie „Modliszką”.


Impreza ta rozpoczęła się o godz. 13:00. Cytując portal zlubaczowa.com, otwarto nową atrakcję turystyczną w postaci galerii kolejowej – stacja Basznia zlokalizowaną przy przystanku osobowym przy linii nr 101 (Munina-Hrebenne), a także przy drodze wojewódzkiej nr 867 (Hrebenne-Sieniawa). Zainteresowani mogli obejrzeć eksponaty związane z koleją sokalską, makiety kolejowe, a także otrzymać okolicznościowe pamiątki. Ze względu na zbyt duży tłum oraz wypadek losowy w budynku galerii, nie dane było mi skorzystać z obserwacji tychże materiałów.

Na świeżym powietrzu na zainteresowanych czekała kolejna wizytówka w postaci odnowionego parowozu Ty2-7 z 3 wagonami. Jeden z wagonów służył, z tego co się dowiedziałem, do przewozu m.in.: zwierząt. Zaprezentowano też wagon pasażerski o nr 13234, który obsługiwał kurs Jarosław-Sokal.

Zwiedzający dawną stację w Baszni mieli też możliwość przejazdu „mini-bałajem”, w postaci drezyny WM15A po wschodniej głowicy stacji oraz przejazdu kolejką w postaci parowozu, węglarki i trzech wagonów osobowych. Dla trenujących dolne kończyny zaproponowano atrakcję w postaci zwiększenia siły nóg poprzez jazdę drezynami rowerowymi na odcinku ok. 300 m w kierunku zachodnim.

Dla młodszych fanów kolejnictwa przygotowano gry i zabawy w postaci: rysowania pociągów oraz przejażdżki w symulatorze kolejowym.

Wykorzystując SA140-001, udałem się wspólnie z ok. 220 współpasażerami w kierunku Horyńca, by poczekać m.in: na krzyżowanie wozów w postaci modliszki i ułana 15 wracającego z Lublina.

Podsumowując, dzięki takim imprezom zwiększa się zainteresowanie ludzi koleją, co przekłada się na większą promocję małych ojczyzn, a zarazem całego regionu, jak to można zobaczyć na przykładzie festynu kolejowego w Baszni. Szkoda, że podobne imprezy nie odbywają się w mojej okolicy, dla przykładu w Suścu, zważywszy że w ten weekend odbędzie się Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu, gdzie na potrzeby dowozu lub odwozu imprezowiczów z całego Roztocza można byłoby wykorzystać autobusy szynowe.

Dla zainteresowanych, zapraszam też na krótką wideorelację z tego wydarzenia z mojej perspektywy: https://www.youtube.com/watch?v=3f-_3lOQ-84