Pociąg pielgrzymkowy 2021

  

Trwa XXXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. Relacji nie będzie ponieważ redakcja już od dawna nie pielgrzymuje, ale zaprezentujemy kilka pocztówek przedstawiających pociąg specjalny dla uczestników.

Można powiedzieć, że w piątek przed północą na dworcu Zamość Starówka objawiła się legendarna rzeźnia krakowska. W praktyce był to jednak tylko podsył wagonów do Hrubieszowa. Tego dnia pociąg TLK Zamoyski rel. Kołobrzeg – Hrubieszów przejechał przez Zamość w zestawieniu: SU160-002,A,A,B.B,B,A,B,B.

W dniu 6.11 w planie TLK Zamoyski do Lublina pojechały dwa pociągi: Hrubieszów – Kołobrzeg oraz Hrubieszów – Częstochowa.

Osiem wagonów to nie jest odpowiednie zestawienie, ponieważ współczesne mini perony przystosowane są głównie do obsługi szynobusów, no ale z drugiej strony: jak nie trzeba do tej Częstochowy iść pieszo, to i z międzytorza można z radością do przedziału wskoczyć. Dlatego kierunek uznaję za słuszny.

Autorem zdjęcia jest Bogusław Mazik – dziękujemy! Redaktorzy zauważyli, że po raz pierwszy w historii pociągów pielgrzymkowych w składzie pojawiły się wagony klasy pierwszej. Widać też było znacznie mniejsze zainteresowanie niż w latach wcześniejszych, co spowodowane jest niewątpliwie strachem przed kolejną falą pandemii covid 19. Trzeba pochwalić zdrowy rozsądek mieszkańców, że nie chcą się pchać tam gdzie nie koniecznie trzeba. Oczywiście, rozumiemy, że może akurat ktoś ma bardzo dużą potrzebę osobistego udziału więc niech jedzie, ale też i spora grupa zawsze tam się przemieszczała na zasadzie spotkań towarzyskich, co oczywiście w żaden sposób nie przeszkadza i nie dziwi

To już tradycja, że co roku na drodze pojawia się sam książę ciemności. Spodziewałem się, że motor nawali, ale w Lublinie dolali chyba wody święconej do chłodnicy. Diabeł siedział pod wiaduktem i zamiast uczepić się gamy to… czepił się mnie. Wystąpiły problemy z akumulatorem w aparacie fotograficznym, który prawdę mówiąc był już rozładowany. Na szczęście udało się opanować sytuację przy pomocy aparatu telefonicznego. Ostatecznie – Mefistofeles został przepędzony i pociąg praktycznie punktualnie dojechał do celu. Redaktor ma co prawda wypasione sprzęty , ale nie ma torby i z tego powodu ostatnio dochodzi do różnych incydentów. Odpowiedniego sakwojażu w mieście Zamość nabyć nie sposób.

TO BE CONTINUED ( na powrocie ) – jak się znowu coś nie sbelzebubi…

Pielgrzymkowy w Zalesiu Krasieńskim, za przesłanie fotki dziękujemy Mateuszowi Siłełuszowi.

Z pociągiem pielgrzymkowym z Częstochowy do Lublina wróciła lokomotywa EU07-360. Ze składu odpięte zostały trzy wagony, które do Hrubieszowa jako już samodzielny pociąg nr 22103 zaprowadziła maszyna SU160-003. W Zamościu zjawił się z około 10 minutowym opóźnieniem po godz. 22. Na dworcu głównym wysiadło około 30 osób. Drugie tyle na oko pojechało dalej. W relacji do Częstochowy pielgrzymowało z Zamojszczyzny ponoć 90 podróżnych. Wagony w Hrubieszowie tym razem nie były włączane do pociągu TLK Zamoyski, tylko wróciły do Lublina jako pociąg służbowy prowadzony przez gamę.

Tuż za pielgrzymką przed dworcem pojawił się HETMAN na gumowych kołach, co ciekawe czekała na niego nawet jedna osoba.

Na boxie pojawiła się ciekawa dygresja na temat pobicia rekordu długości ogólnodostepnego składu uruchomionego na Zamojszczyźnie przez PKP INTERCITY. Otóż pociąg jadący z Hrubieszowa w dniu 6.11 był faktycznie najdłuższy od czasu powstania spółki w 2009 r. Co prawda wiosną 2020 r. HETMAN w porywach wyglądał równie imponująco, ale zawsze był o jeden wagon krótszy. Natomiast w czasach gdy na Mokrym pasły się mamuty obserwowałem jeszcze bardziej niebotyczne brutta. Powyższe zdjęcie wykonane zostało w dniu 25.05.2008 r. – ostatni dzień długiego weekendu w ramach Bożego Ciała i przedstawia ogólnodostępny skład HETMANA tuż po opuszczeniu Zamościa. Było to zestawienie świąteczne obowiązujące raptem chyba przez kilka dni w roku, bo zwykle jechało 6 – 7 wagonów. I to właśnie na HETMANIE pobity został rekord długości, kiedy po ostatniej pielgrzymce Papieża Jana Pawła II przyjechał w 2002 r. z Krakowa do Zamościa w imponującym zestawieniu: 16 pudeł!