Ludmiła 2019

  

Zapraszam na krótkie prezentacje pociągów jeżdżących po zamojskich szlakach  w 2019 r. We wcześniejszych latach robiłem bardziej zagregowane podsumowania, lecz w ubiegłym roku trochę się tego już nazbierało, dlatego sądzę, że  zwięzłe –  tematyczne  reportaże będą czytelniejsze.

Na początek proponuję firmę: Captrain Polska. Na zdjęciu z 4.04. widzimy pociąg z BR232-09 na czele. Pojechało takich składów przez Roztocze w 2019 r. kilkanaście. I w według mojej wiedzy wszystkie z tytułową ludmiłą. W ostatnim czasie nawet w firmach spoza grupy PKP można  zauważyć praktykę przypisywania konkretnego taboru do ściśle   określonych  odcinków i lokomotywy zasadniczo nie jeżdżą już po całej Polsce jak  to praktykowano  jeszcze  kilka lat temu.

Ten sam pociąg przejeżdża na biegu przez stację Zawada. Jechał  do Dorohuska a docelowo  na Ukrainę. Nie były to niewątpliwie znaczące przewozy, ale za to dosyć ciekawe pod kątem wykorzystywanego taboru.

Wagony zagraniczne: TRANSCEREALES, typu: Uagps charakteryzowały każdy transport. Czteroosiowe, masywne wagony do przewozu towarów sypkich, w ilości najczęściej 33 sztuk.

Klemensów, 11.08. BR232-09 oczekuje na ładowny pociąg. Próżne  zbożówki jechały ze Słowacji do Dorohuska, a dalej na Ukrainę. Następnie,  załadowane  rzepakiem z Jagodnina do Klemensowa, a potem z Klemensowa dalej za granicę ale na zachód. Szczegółów to już niestety nie pamiętam, ale odbywał się tu chyba i wyładunek i załadunek.

Ludmiła została wyprodukowana w 1978 r. dla kolei sowieckich, następnie jeździła w Niemczech. W styczniu 2014 r. sprowadzona została do Polski i rozpoczęła swoją karierę u przewoźników prywatnych.

Ładowny pociąg z Ukrainy do Klemensowa mija Zawadę.

Największy ruch w interesie przypadł na sierpień. Pociąg można było zaobserwować mniej więcej raz w tygodniu.

W dniu 1.10 skład 33 zbożówek do Dorohuska prowadziła ludmiła z przypiętą na zimno SM42-2325, która była chyba wykorzystywana do manewrów. W późniejszym okresie widywałem jeszcze ludmiłę na pociągach kursujących z Klemensowa w kierunku Stalowej Woli, ale to już były spotkania incydentalne.