Składem wagonowym z Hrubieszowa do Częstochowy XXXII Pielgrzymka Kolejarzy Na Jasną Górę

  

Od samego rana padało i silnie wiało. Pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu a co dopiero do wyjazdu na Pielgrzymkę. Budzik zadzwonił coś koło 7-mej rano, wyjazd z Rejowca o 9:05 więc jeszcze sporo czasu do wyjścia. Dochodziła godzina 8, postanowiłem sprawdzić jak się mają sprawy z pociągiem 24102/3 Rel. Hrubieszów Miasto- Częstochowa. Przeglądam boxa „LubelskaKolej.net”, następnie „InfoPasażera” i dowiaduje się że będzie spore opóźnienie … Mogę spokojnie dopić kawę i dopakować plecak.

Zacznijmy jednak od samego początku … Bilet „Pielgrzyma” w tym roku w obie strony wynosił tylko 45zł. Jak na przejazd takiego dystansu cena przyzwoita.

5:32 kolega su-46 pisze: „Podsył wagonów na Pielgrzymkowy miał defekt w Złojcu, będzie opóźnienie”
nastepnie pojawia się info: „Na pomoc do Złojca gdzie zdefektowała SU46-007 pojechała ST45-003 i będzie odstawiać zdefektowaną sukę w Zamościu.”

Podsył składu osiąga stację Zamość (Fot. Ty51-17)

Uszkodzona SU46-007 + ST45-06 na stacji w Zamościu (Fot. Ty51-17)

7:00 Na LKN pojawia się kolejna informacja, tym razem od BarteSa: „Punkt 7.00 podsył minął Werbkowice.”

Opóźniony podsył, czyli pociąg PWS 226007 relacji Lublin – Hrubieszów Miasto mija na pełnym biegu stację Werbkowice. Lał rzęsisty deszcz, większość podróżnych oczekiwała chowając się w swoich samochodach. Część postanowiła podjechać do stacji Hrubieszów Miasto w nadziei szybszego znalezienia się w pociągu. (Fot. Bartosz Sojda)

7:58 No i jest nasz wyczekany… ST45-03 z pociągiem pielgrzymkowym MPS 24102 Hrubieszów Miasto – Częstochowa wjeżdża na tor pierwszy przy peronie pierwszym w Werbkowicach, gdzie oczekuje 5 podróżnych. Na szczęście od jakichś 20 minut deszcz już nie padał. (fot. Bartosz Sojda)

8:11Ty51-17 pisze: „W Zamościu w planie odjazdu czekało niedużo coś ponad 20 osób, w kilku grupkach zgromadzonych pod okapami budynku dworca, bo poczekalnia oczywiście zamknięta. Zapowiedzi o opóźnieniu nie słyszałem, ale byli chyba poinformowani ponieważ nawet na peronie słychać było niereligijne wyrażenia. Suka dalej stoi na boku na czele podpięta ST45-06, a na tyłku zawieszone tarczki. Jest jeszcze jedna paskuda i SM48-127, węgiel stoi w miejscu.”
Dodaje jeszcze: „Na moje oko z Zamościa ruszą 9.15. W tej chwili ułan blokuje szlak w Jarosławcu.”

8:30 Ty51-17 pisze: „Uwaga minęli Miączyn, może ich puszczą przed ułanem!”

8:32 Zbliżamy się do PODG Jarosławiec gdzie nasz pociąg będzie krzyżować się z SA134-026 szykującym się jako podsył do Zamościa Wschodu na Regio 22526 „Kanclerz” Zamość Wschód – Lublin. To pierwsze takie wydarzenie na odcinku Zamość – Hrubieszów od kilku ładnych lat. (Fot. Bartosz Sojda)

Skład powoli zbliża się do Zamościa (Fot. Kamil)

8:46 Jesteśmy w Zamościu. Szersze ujęcie pokazuje mała „wystawę” taboru trakcyjnego PKP Cargo. Od prawej kolejno: ST45-08, SM48-127 oraz ST45-06 z SU46-007, którą zabierze do Chełma. (fot. Bartosz Sojda)

8:50 Pociąg wyruszył z Zamościa.

9:23 Skład mija Ruskie Piaski

9:39 Skład Pielgrzymkowy wjeżdża do Krasnegostawu

10:04 ST45-03 wjeżdża z opóźnionym 79 minut 24102/3 „Pielgrzymkowym”; na peronie kilkanaście osób oczekujących na pociąg.

10:14 ST45-03 oblatuje szybko skład i podczepia się pod „Pielgrzymkowy”

10:21 Z 73 minutowym opóźnieniem „Pielgrzymkowy” rusza z Rejowca i do samego Jaszczowa jedzie torem nr 1 w kierunku przeciwnym do zasadniczego (w opracowanym rozkładzie jazda torem „lewym” była od Trawnik do Jaszczowa).

„Głowica zachodnia” stacji Rejowiec i wymienione świeżo rozjazdy wraz z automatyką z napędów typu JEA-29 na napędy nowszej typ EEA-5; w oddali widoczna EU07E-089 (Ecco Rail) wypoczywająca na torze 7.

I jeszcze rzut okiem na Cementownię Rejowiec w tle …

10:25 Mijamy miejsce dawnego posterunku odgałęźnego Rejowiec Zachodni, nie ma już nawet śladu po nastawni, która znajdowała się po lewej stronie. Po prawej natomiast zarośnięty tor łącznicowy do dawnego Rejowca Południowego.

10:30 Kanie, po torach dodatkowych został ślad, wszystkie rozjazdy zostały już całkowicie zdemontowane.

10:34 Mijamy „na biegu” Trawniki. Oko cieszą wymienione rozjazdy w głowicy wschodniej oraz zmieniony trapez rozjazdowy i „wyrzucenie” rozjazdów poza przejazd. Nowa nawierzchnia na przejeździe oraz wymienione napędy zwrotnicowe z EEA-4 na EEA-5.

11:00 Wjazd do Lublina. Na peronie spora grupa Pielgrzymów; Poprzez nagłośnienie w wagonach ogłaszają, że rozdają wodę 0,5l i batony za powstałe opóźnienie 😀 Trochę kpina, ale dobry rydz niż nic. Następuje zmiana lokomotyw i do składu doczepianych jest 7 dodatkowych wagonów. Pielgrzymkowy razem liczy 11 wagonów.

11:38 Po zmianie taboru w Lublinie z ST45-03 na EP07-233 ruszamy w kierunku Radomia; skład jedzie w odstępie za IC 25113 Czartoryski (Rel. Lublin- Gdynia Główna) dlatego na chwilę staje pod „LbA” oczekując „wolnej drogi” w kierunku Motycza.

13:08 Krótki postój na stacji Radom Wschodni; Po prawej budowane fragmentem nowe tory szlakowe w kierunku Warszawy; na tej wysokości ma się zaczynać przystanek osobowy Radom Żeromskiego.

Nietypowe nowe semafory sześciokomorowe E i F. Prawdopodobnie ze względu na bramki trakcyjne zdecydowano się postawić taki „twór”. Jest to ewenement w skali kraju. Na SSC czytałem, że jeszcze gdzieś pod Poznaniem stosują takie rozwiązanie.

14:46 Kielce, EP07-233 oblatuje skład pociągu Pielgrzymkowego, po zmianie kierunku ruszamy w kierunku Częstochowy. O tej godzinie powinniśmy wjeżdżać w perony stacji Częstochowa Osobowa.

Taka niby zwykła ławeczka … z powierzchnią reklamową do wynajęcia

16:50 Częstochowa Osobowa, z 2-godzinnymi opóźnieniem wjeżdżamy na tor 3a przy peronie 2. Duża grupa pątników w pośpiechu opuszcza skład pociągu zostawiając w przedziałach termosy, śpiwory oraz rzeczy osobiste … Po krótkim postoju skład manewruje pod „częstochowskie DEPO” na wodowanie, po oblocie składu EP07-233 podczepia się ponownie pod skład i manewruje na tor 107 gdzie pociąg „nocował”. Całą noc wagony były grzane (przynajmniej ta Hrubieszowska część); w drugim, trzecim i czwartym wagonie było jednak mimo wszystko zimno …

Jasna Góra nocą … Podczas „Pasterki” ksiądz Eugeniusz Zarębiński apelował do kolejarzy, aby nie dali się „podzielić”.

Po lewej EP07-233 z Pielgrzymkowym z Hrubieszowa po prawej skład z Gdyni Głównej

Tylko 4 składy Pielgrzymkowe „nocowały” na terenie stacji Częstochowa Osobowa; pozostałe 3 składy postój odbywały w Częstochowie Stradom. Poniżej EU07-302 z pociągiem Pielgrzymkowym z Przemyśla.

Na terenie stacji stały jeszcze: EP07-1019 z pociągiem Pielgrzymkowym z Terespola i EP07-1037 z pociągiem Pielgrzymkowy z Gdyni.A tak prezentowała się EP07-233, która przyprowadziła część „lubelską”.

Od samego rana w sali Kordeckiego na Jasnej Górze zbierali się kolejarze ze sztandarami. Odbyła się także konferencja na temat kondycji kolei i podziału na poszczególne spółki. Od samego rana mżyło i było bardzo zimno, z tego powodu Msza Święta nie odbyła się na Błoniach tylko w Bazylice.

Takie nietypowe malowanie …

17:20 Kielce: EP07-233 oblatuje skład Pielgrzymkowy, po zmianie kierunku pociąg ruszy dalej w podróż powrotną do Hrubieszowa, całą drogę padał deszcz a większość „towarzystawa” spała w wagonach …

20:35 Lublin: Tutaj następuje podmiana lokomotyw na trakcję spalinową, lubelska część wagonów zostaje rozczepiona ze składu i na Hrubieszów Miasto pojadą tylko 4 wagony.

Pod skład w Lublinie podczepia się SU46-007 i ST45-08 …

20:58 W Adampolu zmieniamy tor z prawego na lewy, następnie w Świdniku wracamy na tor prawy.

21:36 Zmiana kierunku jazdy w Rejowcu. SU46-007 pozostaje na końcu składu jako „grzejka” natomiast ST45-08 oblatuje skład. Ja udaję się do domu a Pielgrzymkowy znika w oddali podążając w kierunku Zawady.

Powrotny Pielgrzymkowy „zawitał” do Zamościa …

23:05 Za chwilę miniemy PO Zamość Starówka. (fot. Bartosz Sojda)

23:30 LPO Miączyn nocą prezentuje się wręcz fenomenalnie! Polecam wszystkim amatorom fotografii kolejowej.  (Fot. Bartosz Sojda)

23:48 Pociąg MPS 42101 Częstochowa – Hrubieszów Miasto podczas postoju na stacji Werbkowice. Peron na krótką chwile znów rozbrzmiewa gwarem podróżnych. Do zobaczenia za rok i z Panem Bogiem! (fot. Bartosz Sojda)

Na zakończenie dodam, że pomimo braku pogody i sporego opóźnienia, które było wynikiem uszkodzenia  SU46-007 warto było udać się do Częstochowy. Cena jak na przejazd w obie strony nie była zbyt wygórowana. Była to także jedyna w swoim rodzaju możliwość do przejechania się składem wagonoym na odcinku Hrubieszów Miasto- Rejowiec. Czy w następnym roku ponownie skład pojedzie z Hrubieszowa przez Zawadę, Rejowiec, Lublin? Pożyjemy, zobaczymy …