Hrubieszów – 10.12.2017 – powrót kolei pasażerskiej

Data 10 grudnia 2017 roku będzie niewątpliwie jedną z najważniejszych dat dla naszej lokalnej kolei. Z pewnością najważniejszą od czasu pamiętnego 1 marca 2011 gdy do Zamościa powracały pasażerskie połączenia kolejowe. Tak wtedy jak i teraz prekursorem było wywalczone połączenie dalekobieżne realizowane przez spółkę PKP Intercity. Niestety wszystko wskazuje też na to, że zarówno tamta jak i ta reaktywacja będą dręczone podobnymi problemami organizacyjnymi. Niemniej jednak formalnie z dniem 10 grudnia 2017 znika z Zamojszczyzny ostatni odcinek pozbawiony połączeń pasażerskich. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia sezonowości ruchu pasażerskiego od Zwierzyńca do Bełżca/Hrebennego, lecz jestem głęboko przekonany, że stan taki również jest tylko kwestią czasu.

Ta reaktywacja miała (a może i jeszcze ma) szansę być nieco wyjątkowa także z powodu dużego zaangażowania miłośników kolei, którzy włożyli sporo w pracy w to, aby połączenie kolejowe do Hrubieszowa szybko dotarło do świadomości jego potencjalnych klientów. Kwestią otwartą pozostaje, czy wszystkie te starania i tak nie zostaną szybko zniwelowane przez nonszalancki stosunek PKP IC do obsługi połączeń spalinowych w Polsce południowo-wschodniej. To wszystko pokaże czas. Dlatego też zapraszamy już teraz na podsumowanie pierwszych tygodni nowego połączenia, które będzie u nas zamieszczone po świętach. Dziś natomiast, krótka fotorelacja z Hrubieszowa z poranku 10 grudnia. Zdjęcia autorstwa Macieja Traczuka i Michała Puhacza.Hrubieszów Miasto. Godzina 5:15. Podsył składu z Zamościa od IC Matejko niedawno wjechał w perony.

Tablica kierunkowa IC 23014/3804/66105 Hrubieszów Miasto – Jelenia Góra. Chyba nic dodać nic ująć.Bohaterką pierwszego kursu będzie SU160-001. Tutaj już po oblocie składu, gotowa do drogi „Hetmanem”.

IC 23104 ‘Hetman” oczekuje odjazdu z toru nr 1 w Hrubieszowie.

Nieco szersze ujęcie. Jak widać po parkingu po lewej, podróżnych całkiem sporo. Po podliczeniu wyszło 31 osób. 32 dosiadła w Werbkowicach.

Miączyn – terminal RSM. Niebawem powstanie tutaj peron i Miączyn otrzyma w kolejnym rozkładzie jazdy swój postój pociągu IC.

Jarosławiec – przejazd  linii 72 z DK74.

Grudniowe poranki nie dają zbyt dużego pola do manewru dla fotografujących. W zasadzie pierwsze warunki pozwalające fotografować pojawiły się dopiero około godziny 7 rano.

Możliwość komentowania jest wyłączona.