Modernizacja linii kolejowej nr 69 na odcinku Zwierzyniec – Susiec

  

Powoli dobiega końca modernizacja linii kolejowej nr 69 na odcinku 23 km pomiędzy stacjami Zwierzyniec Towarowy – Susiec. Prace obejmowały wzmocnienie podtorza, wymianę podkładów oraz szyn, a także przebudowę przejazdów kolejowych pomiędzy Zwierzyńcem, a Oseredkiem oraz przepustów w Oseredku, Suścu oraz w Maziłach oraz wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym w Długim Kącie, w Wólce Łosinieckiej i w Bełżcu. Za remont odpowiedzialna była firma „PPMT – Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe” z Gdańska. Końcowym celem remontu jest utrzymanie, bądź zwiększenie prędkości maksymalnej na wybranych fragmentach wyżej wspomnianego szlaku. Dla pociągów osobowych ma wynosić ona 100 km/h, podczas gdy dla pociągów towarowych ma wynosić 70km/h.

Większość prac odbywała się w godzinach nocnych, tak by nie kolidowano z ruchem pociągów pasażerskich oraz towarowych. Natomiast w ciągu dnia, na tyle ile było to możliwe modernizowano przepusty.

Na powyższym zdjęciu widzimy SM42-1155 na popychu składu platform z szynami, które zostały zrzucone pomiędzy Suścem, a Oseredkiem w dniu 21.06.2024 r.

Pierwsze efekty prac można było zauważyć już w połowie lipca br. Na zdjęciu widzimy zużyte podkłady drewniane rozrzucone w pobliżu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 849 oraz wymieniony tor w kierunku nieczynnej stacji w Józefowie Roztoczańskim. Po 3 tygodniach od rozpoczęcia prac wymieniono podkłady na świeższe oraz doprowadzono do podbicia toru po raz pierwszy na odcinku 12,3 km, a prędkość szlakowa na częściowo wyremontowanym odcinku obniżono do 20/40 km/h, tym samym wydłużając chwilowo czas przejazdu między Zwierzyńcem, a Suścem o około 10 minut.

Co ciekawe w czasie modernizacji szlaku odżył też fragment bocznicy szlakowej prowadzący od stacji Zwierzyniec Towarowy do skrzyżowania z drogą powiatową nr 3252L Zwierzyniec – Obrocz. Na zdjęciu z tego samego dnia co poprzednie (14.07.24 r.) widzimy skład platform z podkładami strunobetonowymi na potrzeby remontu.

Przystanek osobowy w Józefowie Roztoczańskim (do 1988 r. stacja Krasnobród) z dn. 11.08.2024 r. Obecnie trwa skromna modernizacja peronu przy torze szlakowym głównym.

Widok na modernizowany szlak w kierunku Zwierzyńca w Majdanie Nepryskim z dn. 21.07.2024 r.

Widok na szlak w pobliżu 88,3 km linii nr 69, również z dn. 21.07.2024 r.

Widok z zmodernizowanego p.o. Długi Kąt w stronę Suśca. W momencie wykonywania zdjęcia jeszcze nie planowano prac przy modernizacji rozjazdu umożliwiającego wjazd na tor przy ładowni, gdzie zazwyczaj z ciężarówek na wagony przeładowywana jest brzoza do wysylki w Polskę, a także prac przy modernizacji toru po mojej lewej stronie.

Dla porównania (z dn. 6.11.2024 r.) widok na zmodernizowany tor główny szlakowy, oraz dawny tor dodatkowy, na którym nadal jednak stoi wskaźnik D-1, czyli zakazu ruchu pociągów po tym torze.

Okolice p.o. Nowiny – przed remontem torowiska z dn. 11.08.2024 r.

Dla porównania – stan na dzień 6.09.2024 r. W większości zostały zachowane niewidoczne na zdjęciu drewniane podkłady.

Widok na dawny p.o. Nowiny oraz modernizowany szlak w obu kierunkach, 7.08.2024 r.

99,9 km linii nr 69 (na wysokości początku wsi Oseredek od strony zachodniej) – koniec modernizowanego odcinka. Obok widzimy wskaźnik W14 informujący maszynistę o tym, że zaczyna się odcinek z ograniczoną prędkością do 20km/h.

Jak wspominałem powyżej, remontom poddano też przepusty kolejowe. Ciekawostką jest fakt, że kiedyś można było przechodzić na poia pod zaprezentowanym powyżej przepustem, tym samym skracając sobie trasę o około 1 km. Powyższe zdjęcia dzieli raptem 2 miesiące i 11 dni, wszak 1-sze zostało wykonane pod koniec lipca br., a drugie już 8 października br.

Modernizacja przepustu ok. 700 m od p.o. Maziły – stan na dzień 13 sierpnia br.

Modernizacja szlaku pozwoliła też na obserwację unikatowych lokomotyw spalinowych pracujących przy pociągach roboczych, które nawiedziły moją okolicę w miesiącach czerwiec-październik 2024 r. Poza SM42-1155 wspomnianą na początku artykułu, największą atrakcją ruchową była lokomotywa SM31-143. Dawna cargowska lokomotywa obecnie jeżdżąca w barwach Trainspeed dzielnie pracowała z pociągami roboczymi, a co więcej była docelowym obiektem pielgrzymek miłośników kolei do Suśca.

Zanim jednak główna atrakcja w postaci „Trumny” zawitała w Suścu, gościnny występ na obsłudze pociągów roboczych zaliczył również M62-1686 spółki PPMT. Na zdjęciu z 18 lipca br., skład roboczy z gagarem ruszył do pracy na szlaku w pobliżu Długiego Kąta.

Swoją cegiełkę przy pracach modernizacyjnych na linii kolejowej nr 69 dołożyła spółka Torrems z Brodów Małych użyczając lokomotywę TEM2-109 do obsługi pociągów roboczych.

Na podstawie obserwacji z dn. 9 listopada br., prędkość szlakową 70km/h przywrócono już na odcinku pomiędzy st. Zwierzyniec Towarowy, a wsią Samsonówka k. Józefowa oraz pomiędzy obecnym p.o. Nowiny, a 99,9 km linii. 40km/h obowiązuje już tylko na 7 km odcinku pomiędzy Samsonówką, a p.o. Nowiny (prędkość rozkładowa na tym odcinku ma być przywrócona do końca listopada br.). Dla porównania, 2 tygodnie wcześniej, tj. niedziela 27 października, 40km/h obowiązywało na odcinku 10,7 km, pomiędzy Majdanem Nepryskim od strony Zwierzyńca do 99,9 km. Zaobserwowano też już prawie punktualne przejazdy pociągów względem poprzednich miesięcy remontowych.

Mam nadzieję że w kolejnych latach doczekamy się kontynuacji modernizacji szlaku Zwierzyniec – Hrebenne, jako że do remontu zostało około 25 km trasy pomiędzy Oseredkiem, a granicą państwa w Hrebennem. Należy przy okazji wspomnieć, że część prac związanych z wymianą podkładów na świeższe oraz wymianą torowiska w okolicach Lubyczy Królewskiej oraz Hrebennego wykonano już w 2023 r.