Zagrody- Kościół

  

Od jakiegoś czasu uważnie obserwuję sytuację kolei w naszym regionie. Głośno było na temat nowego przystanku ‚Zagrody- Kościół’, który miał zostać rzekomo wybudowany. Czy to na forach kolejowych czy to w rozmowach w pociągu usłyszeć można było liczne dyskusje na ten temat. Ja osobiście uważam, że nasza lubelska kolej mimo tak małej gęstości linii zaczyna się powoli rozwijać. Najpierw była udana reaktywacja połączeń na odcinku Rejowiec-Zawada-Zamość/Bełżec. Potem były plany budowy nowych przystanków, następnie ich sprawna realizacja, która trwa do dnia dzisiejszego. Jak będzie dalej? Myślę, że czas pokaże.

Lokalizacja przystanku 'Zagrody-Kościół'Jak to było na początku?

Zacznijmy wszystko od początku. Wszystko zaczęło się od usilnej inicjatywy społecznej mieszkańców, którzy chcieli aby władze PKP PLK przeniosły bliżej Rejowca przystanek w Żulinie. Położony jest on w centrum lasu, daleko od zabudowań. Korzystanie z kolei wiąże się z pokonaniem sporej odległości z domu na stację. Drugą kwestią jest pytanie: skąd popyt na szynobusy? Komunikacja autobusowa jest dosyć skromna i mieszkańcy chcąc dojechać do większego miasta muszą jechać własnym autem. Ceny benzyny idą w górę, chcąc zaoszczędzić część ludzi zaczyna korzystać z usług naszej regionalnej kolei. Idźmy dalej.

SA134-018 minął dzisiejszy przystanek osobowyZakład Linii Kolejowych w Lublinie zajął się przygotowaniem potrzebnej dokumentacji, załatwieniem wszelkich formalności m. in. pozwolenia na budowę oraz pracami budowlanymi . Władze gmin Krasnystaw, Łopiennik Górny oraz Rejowiec zainwestowały w nawierzchnię peronową oraz w wiaty, które w niedługim czasie powinny się pojawić na świeżo powstałym przystanku. Zagrody- Kościół położone są na granicy trzech wyżej wymienionych gmin. Jest to bardzo dobry przykład na to, że jak się chce to można wiele zmienić na kolei. Myślę, że dogodna lokalizacja przystanku wygeneruje pewien potok pasażerski.

Lokalizacja

Przejazd kolejowy na drodze Zagrody-Żulin     

Miejscem usytuowania nowego przystanku osobowego jest rejon przejazdu kolejowego na drodze z wsi Zagrody do Żulina. Jest to dogodna lokalizacja dla mieszkańców okolicznych wsi: Zagrody, Czechów Kąt, Wola Żulińska i Zagrody. Położony jest on mniej więcej na km 6,450. Początkowo przystanek miał się nazywać ‚Zagrody’, ale z racji tego, że jest usytuowany obok Kościoła zmieniono jego nazwę na ‚Zagrody- Kościół’. Rzekomo przystanek ma być wyposażony w monitoring megafon oraz wiaty. Ciekawym tematem jest zapowiadanie pociągów. Prawdopodobnie będzie to nastawnia w Rejowcu. Na dzień dzisiejszy dla mnie jest to wielka niewiadoma.

Widok na przejazd kolejowy przed budową przystankuBudowa przystanku oraz montaż oświetlenia

Podczas małego wypadu rowerowego udało mi się zrobić kilka zdjęć dokumentujących budowę przystanku ‚Zagrody-Kościół’. Poniżej prezentuję kolejno postępy prac:

– montaż oświetlenia (13.09.2012)

Praca wre ...     Montaż oświetlenia

– budowa nawierzchni peronowej (13.09.2012)

Budowa nawierzchni peronowej przystanku osobowego 'Zagrody-Kościół'Fotorelacja (18.09.2012) (Fot. zabezpieczeniowiec)

– widok z peronu w kierunku Zawady (po lewej) i Rejowca (po prawej), brak jeszcze wiat peronowych oraz wskaźników W4 oznaczających miejsce zatrzymania czoła pociągu:

Widok w stronę Zawady z przystanku Zagrody-Kościół      Widok w stronę Rejowca z przystanku Zagrody-Kościół

– nawierzchnia peronowa z kostki brukowej:

Nawierzchnia peronowa przystanku Zagrody-Kościół– wejście na peron od strony przejazdu (po lewej) oraz tablica peronowa (po prawej), z ciekawostek dodam, że dzisiaj przystanek nosi nazwę ‚Zagrody-Kościół’ :

Wejście na peron     Tablica peronowa przystanku Zagrody

– widok na peron od strony ulicy (po lewej) oraz z łąki naprzeciw przystanku (po prawej):

Zagrody-Kościół      Zagrody

– lubelskie szynobusy mijające nowy przystanek osobowy:

SA134-016 minął przystanek Zagrody i podąża w kierunku Zamościa       SA134-015 podąża w kierunku Lublina

Fotorelacja (6.10.2012) (Fot. ty51-17)

– widok w stronę peronu:

Widok na peron      Widok na wejście na peron

– wejście na peron (po lewej) i widoczny przy nim wskaźnik W4 oraz widok w kierunku Rejowca (po prawej), brak jeszcze wiat peronowych:

Wejście na peron      Peron przystanku Zagrody-Kościół

– widok z peronu, widoczny megafon na zdjęciu po lewej:

Zagrody-Kościół widok w stronę Rejowca      Zagrody-Kościół widok w stronę Zawady