Pociągi ewakuacyjne na Zamojszczyźnie

  

24.02.2022 r. rosyjscy bandyci zaatakowali Ukrainę. Są to działania militarne powodujące ogromne zniszczenia w większych miastach na zachodzie, np. Charkowie czy Mariupolu, skierowane zasadniczo na eksterminację ludności cywilnej. Scenariusz znany z Syrii czy nawet II Wojny Światowej. Mieszkańcy Ukrainy zaskoczyli agresora stawiając zdecydowany opór, natomiast kobiety, dzieci i osoby starsze masowo uciekają do Polski. Nasz kraj przyjął już prawie dwa miliony osób. W Polsce organizacją przyjęcia uchodźców oraz zapewnienia im zakwaterowania zajęły się zasadniczo prywatne osoby oraz lokalne organizacje samorządowe. Duże znaczenie w przemieszczaniu się grup ludności ma transport kolejowy, którym wygnańcy podróżują za darmo, co w sumie też jest gestem ze strony obywateli naszego kraju finansujących te przedsięwzięcie ze swoich podatków.

Zwiększenie frekwencji zaobserwowałem w pociągach lokalnych już 28.02. Szczególnie duże oblężenie na przystanku Zamość Wschód, w pobliżu którego zaczyna działać miejski punkt pomocy dla uchodźców.

Poczekalnia dworcowa przy ul. Szczebrzeskiej w końcu otwarta całą dobę. Przed wojną dostępna była dla podróżnych tylko w dni robocze w godz. 8 do 18. Co nam dała Pierwsza Wojna Światowa ? Kolej! Byłem na kilku konferencjach naukowych i takie wyciągano tam wnioski. Co przyniesie Trzecia Wojna Światowa? Wolałbym nie sprawdzać na własnej skórze.

Były przystanek Zamość Północny a obecnie niedawno wybudowana, lecz jeszcze nie oddana do użytkowania mijanka Majdan na szerokim torze LHS. ST40s-23 z imponującym składem 20 wagonów z uchodźcami z Ukrainy w dniu 7.03.2022 r. jedzie do Olkusza. Niestety, okoliczności przejazdu mają wymiar negatywny, ponieważ podróżujący w wagonach ludzie uciekają przed toczącą się na Ukrainie wojną. Kobiety i dzieci jadą do lepszego dla nich świata, natomiast ci co mogą bohaterską bronią swojej ojczyzny. Przed trzydziestu laty w tym miejscu zatrzymywał się międzynarodowy pociąg z Moskwy do Olkusza , a także kończył formalnie bieg skład ze Lwowa. Były to jednak zupełnie inne czasy, no i miejsce definitywnie się zmieniło. W latach 90 tych często przyjeżdżałem tu na zakupy do wagonu restauracyjnego, gdzie nabywałem bardzo smaczną coca colę i inne bajery.

Ewakuacyjny z Lwowa dla uchodźców z Ukrainy po torze LHS wjeżdża do Bortatycz w dniu 28.02.2022 r. gdzie zakończy bieg. Przyjechali nim także ranni, a przy rozlokowaniu uchodźców pomagali oprócz wolontariuszy pracownicy spółki LHS. Do Bortatycz przybyły jeszcze dwa takie składy. Spółka LHS uczestniczy w pomocy humanitarnej wykorzystując swój potencjał techniczny, jak i organizacyjny. Składy poruszają się po Polsce bez konieczności przestawiania osi na stacji granicznej. Początkowo były zestawiane z dziesięciu wagonów, a potem ich liczbę zwiększano aż do dwudziestu. Takie długie pociągi pasażerskie jeszcze nigdy tędy nie jeździły. Odnotowałem ich w sumie dwadzieścia ( mogę się mylić, ale około na oko ) Trzy do Sędziszowa a reszta aż do samego Olkusza, czyli zawiozły pasażerów na Śląsk.

Podsył klas z Lublina do Hrubieszowa w dniu 5.03 w celu uruchomienia pociągu specjalnego do Lublina. Skład powrotny z uchodźcami był wyjątkowo zatłoczony.

Kolejny podsył.

Pociąg nadzwyczajny rel. Hrubieszów – Lublin w dniu 8.03. Frekwencja ponad 100 %.

Pociąg służbowy SKPL do Hrubieszowa mija Zamość.

Spółka SKPL uruchomiła kilka specjalnych pociągów w rel. Hrubieszów – Kraków. Dwa kursy w relacji z Bortatycz do Krakowa skomunikowane ze składami pasażerskimi na torze szerokim. Z Bortatycz w dniu 10.03 uruchomiono też połączenie INTERCITY do Warszawy.

Krzyżowanie pociągu do Krakowa z klasami z Lublina do Hrubieszowa w Zamościu w dniu 9.03.

Następnego dnia jechały już gęsiego jeden za drugim.

Skład z uchodźcami w dniu 10.03 mija Niedzieliska.

Przesył klas z Lublina do Hrubieszowa w dniu 11.03 opuszcza Zawadę.

Ostatni zaobserwowany w dniu 12.03 nadzwyczajny z Hrubieszowa do Lublina jechał już praktycznie pusty.

HETMAN z czterowagonowym wzmocnieniem w dniu 10.03. Od początku marca do dwuwagonowych pociągów już w Zamościu nie mieścili się ludzie. Na dalszej trasie przebiegu podróżni pozostawali na peronach. 4.03 zwiększono skład pociągu do czterech wagonów, a wkrótce dodano jeszcze dwa.

Analogicznie było z planowym pociągiem TLK ZAMOYSKI kursującym w rel. Hrubieszów – Kołobrzeg.

W składzie ewakuacyjnym IC pojawiły się tzw. łamańce, czyli wagony kl. 1 – 2.

W pociągach POLREGIO startujących z Zamościa na początku marca istny armagedon. Odradzałem podróże wszystkim znajomym. Przewoźnik kilka razy uruchomił dodatkowy kurs z Zamościa do Lublina po godz. 19.30. Ponadto regularnie kursował zespół dwóch pojazdów serii SA134 w rel. Hrebenne – Lublin. Ostatni kurs odnotowałem jeszcze w dniu 15.03. Ostatnio w zamojskich planowych pustki, od weekendu nie kursuje też nadzwyczajny skład po torze szerokim. Za to bardzo dużo autokarów na drogach.