Dni Techniki Kolejowej 2008 – podsumowanie

  

W dniu 14 i 15 czerwca 2008 na stacji w Lublinie, tak jak i w 16 innych miastach w Polsce odbyły się II Dni Techniki Kolejowej, nad którymi patronat honorowy objął Minister Infrastruktury.

W głównym hallu stacji rozłożone były stoiska spółek Grupy PKP takich jak PLK, LHS, TK Telekom, Cargo, PKP-IC, Energetyka, itp. Na pierwszym peronie odbyła się najciekawsza części imprezy — wystawa taboru kolejowego. Można było zobaczyć tam lokomotywy takie jak: EP07-1066 w nowym malowaniu dla PKP-PR, ET22-225 oraz ST44-358 (której zabrakło w drugim dniu imprezy, z powodu oddelegowania do Zamościa), także w nowych malowaniach.

O dziwo, wszyskie lokomotywy wyglądające na „nienajnowsze” schowane były wgłębi stacji, lub stały na bocznych torach także schowane za „nowoczesnymi” szynobusami 🙂 Ponadto przy peronach można było zobaczyć także salonkę dyrektorską, wagon 1/2 klasy, wagon rowerowy, samochód ratowniczy UNISTAR przestawiony na tory, pociąg sieciowy lubelskiej energetyki, odśniżarkę KSF oraz drezynę WM10 wraz z wózkiem, na którym przywieziono drezyny ręczne. Przy peronie istniała także ciekawa, zorganizowana przez Izbę Tradycji Kolejowych wystawa na której można było pooglądać jak przez lata zmieniał się system kierowania ruchem kolejowym, archwalne fotografie kolejowe okolic Lublina, najstarsze latarki karbidowe, zwrotnice itp.

Możliwa była także przejażdżka szynobusem SA107-02 na towarową stację Lublin Tatary, na której można było zwiedzać nastawnię oraz górkę rozrządową oraz zwiedzanie okolic lubelskiej lokomotywowni, z czynną obrotnicą.

Ogólnie rzecz biorąc imprezę uznaję za udaną, dużo ciekawszą niż w ubiegłym roku, oby w następna była jeszcze lepsza.