Budowa nowej linii w Lublinie

  

W ramach przebudowy trasy Warszawa – Lublin wzbogaci się o nową linię kolejową. Właśnie budowana jest krótka trasa w zachodniej części miasta. Połączy ona linie nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk i nr 68 Lublin Główny – Przeworsk. Ma usprawnić ruch towarowy po tzw. Magistrali Wschodniej oraz odciążyć stację Lublin od przynajmniej części ruchu na kierunku północ – południe.

W Lublinie, na skraju największego lasu w jego granicach, trwają prace przy budowie nowej linii linii kolejowej. Będzie to jednotorowa i zelektryfikowana, krótka, bo licząca niespełna kilometr, trasa. Jest to jednak historyczne wydarzenie, bo XXI w. nawet w skali kraju nowych linii kolejowych buduje się niewiele…

W mieście zasadniczy układ komunikacji kolejowej został ukształtowany przez zaborców, potem został on rozbudowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Obecna inwestycja będzie stanowiła uzupełnienie układu o brakujący, ale ważny element. Łącznica powinna usprawnić połączenia na trasie np. Warszawa – Rzeszów przez likwidację konieczności wjazdu na stację Lublin w celu zmiany kierunku ruchu. Jest to szczególnie ważne dla ruchu towarowego, bo raczej trudno sobie wyobrazić, aby pociągi osobowe kursowały z pominięciem głównej stacji stolicy województwa. Wprawdzie istniejący układ torowy pozwala na przejazd na tej trasie bez zmiany kierunku jazdy w Lublinie liniami nr 7, nr 67 Lublin Główny – Świdnik, nr 562 Adampol – Lublin Tatary LBT i znowu linią „siódemką”. Jednak w takim przypadku pociąg musi jechać drogą okrężną nadkładając kilka ładnych kilometrów, w tym przejechać dwa razy przez stację Lublin.

PKP PLK w informacji prasowej z 18 maja 2021 r. poinformowała o realizowanej inwestycji. Wspomniano, że prace mają zakończyć się w październiku tego roku. Wartość zadania to ok. 20 mln zł. Nie wspomniano chociażby o numerze nowej linii kolejowej, jej długości oraz kiedy udostępniona zostanie przewoźnikom. W materiałach zarządcy infrastruktury udostępnionych na stronach internetowych również nie znalazłem takich informacji.

Warto jeszcze wspomnieć, że nowa linia powstaje na gruncie należącym do PKP S.A. Bez pasa ziemi pozostającego we władaniu spółki kolejowej trasa zapewne by nie powstała… Jeszcze nie tak dawno teren był zaniedbany i wyglądał tak, jakby człowiek o nim zapomniał. Na szczęście nikt nie wpadł na pomysł jego zbycia. Zdjęcia przedstawiają stan na styczeń 2019 r.

Na początku sierpnia prace budowlane trwały. Wybudowano najokazalszy obiekt linii kolejowej – wiadukt nad małą uliczką Dojazd do Starego Gaju. Jak widać na zdjęciach nie wykonano jeszcze wszystkich robót ziemnych oraz instalacyjnych przy konstrukcji inżynieryjnej.

Powstał również przepust – przejście dla pieszych. Ma on zapewnić dojście pobliskich ogródków działkowych.

Zasadnicze prace ziemne wykonano. Grunt był w zasadzie gotowy na ułożenie na zdecydowanej części łącznicy toru. Na placu budowy zgromadzono pewne ilości podkładów kolejowych, podrozjezdnic i szyn.

Rozjazdy prowadzące na łącznice w liniach kolejowych nr 7 i 68 zostały zabudowane wcześniej, w 2020 r. były już na miejscu.

W rejonie linii nr 7 trwały prace przy zabudowie rozjazdu prowadzącego na żeberko ochronne.

Przy linii nr 68 ustawiono już konstrukcje, na których będzie powieszona sieć trakcyjna. Ustawiono także słupy oświetleniowe.

W momencie publikacji artykułu stan na budowie jest zapewne inny. Jeśli sprawdziły się zapowiedzi PKP PLK, na nowej łącznicy już powinien być położony tor… Jak już wspomniano, zgodnie z harmonogramem wszelkie prace mają skończyć się w październiku tego roku.