Następny krok

  

fot. Ty51-17

Ostatnie 15 lat było okresem dynamicznych zmian na kolei w  regionie zamojskim. Wiele z tych zmian miało charakter negatywny, niemniej jednak można znaleźć także i takie, które w sposób znaczący unowocześniły nasz transport kolejowy. Jednym z takich właśnie pozytywnych wydarzeń wiążących się z małą rewolucją było wprowadzenie przed kilkoma laty na linię Lublin – Zamość nowoczesnych i ekonomicznych wagonów motorowych zwanych potocznie „szynobusami”, które w sposób istotny zmieniły możliwości i postrzeganie pasażerskiego transportu kolejowego na Zamojszczyźnie. Za niespełna miesiąc czeka nas kolejna mała rewolucja – po wielu latach oczekiwania i trudnych procedur administracyjnych uruchomione zostaną w Zamościu dwa zupełnie nowe przystanki kolejowe umożliwiające łatwy dojazd do samego serca tego największego miasta subregionu. Jest to zmiana, która otwiera również szansę na powrót kolei pasażerskiej na Ziemię Hrubieszowską, niemniej jednak w odsłonie zupełnie różnej i dużo lepszej od tej, którą straciliśmy przeszło 10 lat temu.

Co więcej wydaje się, że świadomość możliwości jakie obecnie otwierają się przed regionalnymi kolejowym połączeniami na Zamojszczyźnie, powoli zaczyna docierać także do władz samorządowych powiatów zamojskiego i hrubieszowskiego, do tej pory raczej obojętnych wobec prób zainteresowania tym tematem jakie płynęły ze strony PKP PLK czy także posła Sławomira Zawiślaka . Za jaskółkę nadziei można uznać informacje jakie pozyskaliśmy z których wynika, iż starostwo hrubieszowskie jest zainteresowane powrotem pociągów pasażerskich na linię 72. Zaplanowano nawet spotkanie w tej sprawie z wicemarszałkiem województwa. Ale trzeba jednak podkreślić, że aby działać skutecznie potrzebne są: jasno zdefiniowane cele, plan działań i oczywiście dużo wytrwałości – dokładnie tymi cechami odznaczało się uwieńczone sukcesem działanie samorządowców z samorządów powiatowych: parczewskiego, chełmskiego i włodawskiego, dzięki którym odwiedzimy teraz „szynobusami” właśnie te regiony. A ponieważ z kilku niezależnych źródeł dotarły do nas informacje, iż nasi lokalni włodarze nie do końca wiedzą czego i w jakim kształcie oczekiwać, jeśli chodzi o ofertę kolejową. Pomyśleliśmy, że warto teraz przypomnieć o kilku obszarach problemowych, w których stopniowej eliminacji „szunobusy” są po prostu niezbędne.

Uzupełnienie komunikacji dalekobieżnej

Pierwszy obszar problemowy dla Ziemi Hrubieszowskiej to bardzo utrudniony, w porównaniu np. z nie tak odległym Zamościem, dojazd z innych część kraju, czyli bardzo niska zewnętrzna dostępność komunikacyjna. Zwłaszcza w okresach szczytów przewozowych. Najlepiej problem ten uwidacznia się na przykładzie połączeń z miastami Górnego i Dolnego Śląska oraz Krakowem, do których to jednostek wyjechała znaczna część mieszkańców powiatów hrubieszowskiego i zamojskiego. Przepaść jaką są te zaledwie 52 km dzielące Hrubieszów od Zamościa bardzo dobrze można zobrazować takim oto porównaniem:

– do Zamościa dojechać możemy bezpośrednio koleją z Wrocławia i Krakowa (IC „Światowid”/IC „Kossak”) lub alternatywnie z 1 przesiadką w Lublinie z Wrocławia: (TLK „Sztygar” + Regio „Magnat”, Regio „Odrodzenie”+InterRegio „Bolko” a z Krakowa: TLK Jagiełło+Regio „Magnat”,

– koleją z 1 łatwą do zaplanowania przesiadką dojedziemy do Zamościa także z Katowic (TLK „Sztygar”+Regio „Magnat” oraz Regio „Odrodzenie” + InterR „Bolko”,

– do Zamościa dojedziemy też z Katowic dwoma bezpośrednimi autobusami PKS lub z jedną łatwą do zaplanowania przesiadką na RDA Kraków za pocą kombinacji autobusu Katowice – Kraków (co 15min) i dalej busa firmy MAX (5 par),

– do Zamościa dotrzemy też z Krakowa bezpośrednio 5 parami busów firmy MAX i 2 parami PKS kursów PKS.

Natomiast chcąc jechać dalej do Hrubieszowa mamy do wyboru:

– z Katowic jeden bezpośredni kurs PKS,

– z Krakowa jeden bezpośredni kurs PKS (ten sam co Katowice),

– jazdę z przesiadką kombinacją bus firmy MAX + bus relacji Zamość – Hrubieszów, lecz jest ona możliwa tylko w przypadku dwóch pierwszych kursów w dobie na trasie Kraków – Zamość, dla kolejnych nie jest możliwa kontynuacja podróży dalej z Zamościa.

Jedynym relatywnie dobrze funkcjonującym połączeniem są dwie pary autobusów PKS relacji Wrocław – Hrubieszów.

 Widać więc jak na dłoni, iż większa część połączeń Zamościa z resztą kraju dociera do celu w godzinach wieczornych i nocnych uniemożliwiających kontynuację podróży w stronę Hrubieszowa, bez angażowania rodziny lub bliskich dysponujących samochodami. Co więcej ograniczona w ten sposób pula miejsc dla podróżnych staje się zdecydowanie niewystarczająca w okresach szczytów przewozowych co skutkuje brakiem możliwości zakupienia biletów na dane połączenie nieraz już na tydzień przed wyjazdem. Niestety braki w podaży miejsc dotyczą też kursów PKS Wrocław – Hrubieszów. Wymienione braki w transporcie publicznym to także przyczyna tego, iż  coraz więcej (głównie ludzi młodych) z konieczności decyduje się na wspólne przejazdy prywatnymi samochodami, rezygnując z komfortu i przede wszystkim bezpieczeństwa podróży oraz przyczyniając się do wzmożenia tłoku na drogach w okresach szczytów przewozowych ze wszystkim negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska. Aby uzmysłowić sobie skalę tego zjawiska możemy posłużyć się przykładem zawiązanej na portalu Facebook.com grupy skupiającej oferty i zapytania o transport na trasie Kraków – Hrubieszów. Na dziś liczy ona sobie 217  członków. W okresie 45 dni od połowy marca do początku maja padło na niej 159 zapytań o transport co daje średnią 3,5 zapytania na dzień (a dotyczy to tylko relacji Kraków – Hrubieszów!) Maksymalnie w okresach poprzedzających Święta Wielkanocne  i Majówkę padało nawet powyżej 20 zapytań o transport osób i zawiązywane było ponad 10 przejazdów jednego dnia! To daje dosyć dosadny obraz komunikacyjnego wykluczenia Ziemi Hrubieszowskiej.

 Znaczącym wsparciem w rozwiązaniu powyższego problemu mógłby stać się kurs „szynobusu” skomunikowany w stacji Zamość z uruchamianym obecnie pociągiem dalekobieżnym do Szczecina lub w stacji Lublin skomunikowany z pociągami dalekobieżnymi do Wrocławia przez Katowice. Potrzebę uruchomienia takiego połączenia widać zwłaszcza w okresach szczytów przewozowych ale także i w dni wzmożonych przejazdów studenckich jak piątki i niedziele oraz także w okresach wakacji i ferii szkolnych. Z uwagi na trwające jeszcze prace modernizacyjne na odcinku Kraków – Rzeszów rzutujące na szybkość i punktualność wymienionego połączenia, w pierwszym etapie postulowane byłoby uruchomienie skomunikowanych kursów „szynobusów” w okresach największego nasilenia przewozów, czyli w piątki i niedziele oraz w okresach szczytów około-świątecznych. Natomiast w perspektywie rozkładu jazdy na rok 2016, wraz z zakończeniem robót modernizacyjnych i stopniowym skracaniem czasu przejazdu, połączenie to powinno przejść w formę całoroczną. Warto także podkreślić, iż PKP Inter City w jesieni tego roku ma otrzymać zakupiony w ramach funduszy europejskich zupełnie nowy tabor dedykowany do obsługi zamojskiego połączenia. Jest to zatem gwarancja utrzymania tegoż pociągu w rozkładzie w perspektywie co najmniej najbliższych 5 lat i stałej wysokiej jakości obsługującego go taboru w postaci nowych lokomotyw typu 111Db PESA „Gama” oraz nowo – zmodernizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wagonów.

Co więcej zarówno czas przejazdu jak i ceny na najbardziej popularnych trasach dalekobieżnych, już teraz są konkurencyjne wobec oferty jaką można zaproponować połączeniami drogowymi.  Przykładowe porównania zawierają poniższe tabele.

Tabela 1 Czas przejazdu z Hrubieszowa do Krakowa/Katowic/Wrocławia

Czas przejazdu w relacjach Hrubieszów – Kraków Hrubieszów – Katowice Hrubieszów – Wrocław
Rozkład jazdy 2014-2015 8 godzin 8godzin 21min* 11 godzin 30min
Rozkład jazdy 2015-2016  7 godzin  10min 9godzin 30min** 12 godzin 10min
8godzin 21min* 10 godzin 40min
Autobusy PKS 7 godzin 9godzin 30min 11 godzin 10min
* – z przesiadką w Lublinie**- z przesiadką w Zamościu

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych przewoźników i PKP PLK

Tabela 2 Porównanie cen przejazdu na trasach dalekobieżnych

Cena za przejazd w relacji: Hrubieszów – Kraków Hrubieszów – Katowice Hrubieszów – Wrocław
Pociąg
Bilet normalny 65zł 67zł 78zł
Ulga uczeń 40,95zł 42,21zł 49,14zł
Ulga student 31,85zł 32,83zł 38,22zł
PKS
Normalny 65zł 78zł 90zł
Ulgowy 52zł 68zł 68zł

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych udostępnianych od przewoźników.

Hrubieszów – Zamość uzupełnienie oferty autobusowej

Drugim obszarem problemowym jest jakość drogowych połączeń pasażerskich na trasie Zamość – Hrubieszów. Braki uwidaczniają się tutaj w przypadku porannych kursów do Zamościa i popołudniowych połączeń do Hrubieszowa, które często bywają przepełnione w skutek czego niekiedy podróżni nawet nie są podejmowani z przystanków. Osobnym problemem jest niewystarczająca liczba lub nawet brak pewnego połączenia na wymienionej trasie w godzinach wieczornych i w dni wolne od pracy. Przykładowo przez minione 4 lata ostatni bus z Zamościa do Hrubieszowa odjeżdżał już o godzinie 18:00! A w dni wolne od pracy jest tak w dalszym ciągu. Podobnie problematyczne staje się podróżowanie na wymienionej trasie w dni wolne od pracy, głównie w uwagi na nasilające się zjawisko niewykonywania zawartych  w rozkładzie kursów przez przewoźników prywatnych. Obecnie gdy powstały przystanki, Zamość Starówka zlokalizowany w samym centrum miasta przy ul. Peowiaków oraz Zamość Wschód usytuowany na os. Zamoyskiego w sąsiedztwie ZSP nr 3 i krytej pływalni, rozwiązaniem powyższych problemów mógłby stać się kurs „szynobusów” z Hrubieszowa do Zamościa docierający do celu pomiędzy godz. 7 i 8 rano oraz kursy z Zamościa do Hrubieszowa wyruszające po godzinie 15 i 19. Obecnie czas przejazdu komunikacją autobusową na odcinku Hrubieszów – Zamość waha się od 1 godziny i 5 minut w przypadku przewoźników prywatnych do 1 godziny i 15min w przypadku niektórych kursów PKS. Jest to czas dojazdu do dworców ulokowanych w obrębie ulic Hrubieszowskiej i Gminnej z których w celu dotarcia do centrum miasta potrzebna jest przesiadka na autobus MZK lub ok. 20 minutowy marsz. W przypadku reaktywacji przewozów kolejowych za pomocą „szynobusów” istnieje możliwość osiągnięcia czasu przejazdu na poziomie 1 godz. i 2 min dla odcinka Hrubieszów – Zamość Starówka i 58min dla odcinka Hrubieszów – Zamość Wschód. Są to czasy przejazdu jakie mogłyby zostać wprowadzone już teraz, bez ponoszenia żadnych dodatkowych nakładów na infrastrukturę kolejową. Warto jednak nadmienić, iż w najbliższych latach PKP PLK planuje naprawę główną odcinka Zamość – Werbkowice, po której istniałaby  możliwość podniesienia obowiązującej prędkości maksymalnej dla „szynobusów” do 80 km/h wzorem odcinka Lubartów – Parczew i co za tym idzie dalsze skrócenie czasu przejazdu. Oczywiście termin w jakim uda się faktycznie zarezerwować wymagane na taką naprawę środki, uległby znacznemu przyspieszeniu w przypadku deklaracji organizatora przewozów i przewoźnika o wznowieniu kursów. Należy także zauważyć, iż w bliskim sąsiedztwie przystanku Zamość Wschód ulokowanego na Osiedlu Zamoyskiego znajdują się :

– PWSZ Instytut Przyrodniczo-Techniczny,

– ZSP nr 3 w Zamościu,

– OSIR Kryta Pływalnia

Tabela 3 Porównanie czasu przejazdu na trasie Hrubieszów/Werbkowice/Miączyn – Zamość

BUS PKS Koleją do Zamościa Starówki Koleją do Zamościa Wsch.
Hrubieszów – Zamość (Nowe Miasto) 65 – 70min 70 – 75min
Werbkowice – Zamość (Nowe Miasto) 45min 45min
Miączyn – Zamość (Nowe Miasto) 17min 17min
Z Hrubieszowa 62min 58min
Z Werbkowic 47min 43min
Z Miączyna 19min 15min

Źródło: Opracowane własne na podstawie rozkładów jazdy przewoźników i danych PKP PLK.

Tabela 4, zawiera przykładowe porównanie cen biletów przewoźników autobusowych realizujących kursy na trasie Zamość – Hrubieszów oraz wyciągu z taryfy przewozowej Przewozów Regionalnych dla analogicznej odległości taryfowej jak dla odcinków Hrubieszów – Zamość i Werbkowice – Zamość. Wartym podkreślenia jest fakt, iż „szynobusem” możemy dojechać szybko do samego centrum miasta tj. w obręb skrzyżowania ulic Peowiaków i Partyzantów skąd zdecydowanie łatwiej o przesiadkę na niemal wszystkie linie MZK Zamość oraz skąd po pokonaniu odległości w granicach 600m możemy dotrzeć do:

 – Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego,

– dwóch wydziały sądów rejonowych,

– Sądu Okręgowego w Zamościu,

– Komendy Miejskiej Policji w Zamościu,

– Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– 6 szkół publicznych w tym 3 szkół ponad-gimnazjalnych,

Zatem dobra lokalizacja przystanków kolejowych w Zamościu jest w stanie w wielu przypadkach skompensować nieco mniej atrakcyjną lokalizację przystanków kolejowych w innych miejscowościach (np. Hrubieszów).

Tabela 4 Analiza cen przejazdu dla tras Hrubieszów/Werbkowice – Zamość.

  BUS PKS Taryfa Przewozów Regionalnych
Normalny Ulga uczeń Ulga student
Hrubieszów – Zamość 11 zł Od 10zł do 15,5zł 13,5zł 8,5zł 6,62zł
Werbkowice –  Zamość Od 7,5zł do 8 zł Od 8zł do 11,6zł 10,6zł 6,68zł 5,19zł

Opracowanie własne na podstawie danych udostępnianych przez przewoźników.

Poprawa dostępności Lublina z miejscowości położonych pomiędzy Hrubieszowem a Zamościem

Trzeci obszar na który naszym zdaniem należy zwrócić uwagę to szansa na polepszenie dostępności komunikacyjnej stolicy województwa z miejscowości położonych pomiędzy Zamościem a Hrubieszowem. Jest to szczególnie ważne w kontekście wzrostu znaczenia Lublina względem innych ośrodków miejskich województwa i rosnącej liczby ludzi dojeżdżających pomiędzy Zamojszczyzną a Lublinem. W tym przypadku „szynobus” mógłby zapewnić jedyne bezpośrednie oraz bezpieczne i pewne w kontekście podaży miejsc połączenie z Lublinem dla miejscowości położonych pomiędzy Zamościem i Hrubieszowem. Natomiast w okresach szczytów przewozowych nawet pojedyncze kursy mogłyby stać się alternatywą odciążającą połączenia autobusowe łączące Hrubieszów i stolicę województwa.

Obecnie czas przejazdu pociągiem pomiędzy Lublinem a Zamościem wynosi 2 godziny i 5 minut. Trasę Zamość – Hrubieszów już teraz bez ponoszenia żadnych dodatkowych nakładów na poprawę infrastruktury kolejowej, można pokonać „szynobusem” w 1 godzinę i 5 minut. Razem daje to czas przejazdu z Hrubieszowa do Lublina na poziomie 3 godzin i 15 minut. Dla samego Hrubieszowa wobec czasu przejazdu autobusów i busów wahającego się pomiędzy 2 godziny i 5 minut a 2 godziny i 20minut nie jest to niestety atrakcyjny czas jazdy. Niemniej jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku miejscowości położonych pomiędzy Hrubieszowem i Zamościem w pobliżu linii kolejowej nr 72. Przykładowo z Werbkowic czas przejazdu bezpośrednio do Lublina „szynobusem” wyniósłby 3 godziny. Natomiast w przypadku podróży komunikacją autobusową przez Hrubieszów należy dodać: 2 godziny i 5 minut dla trasu Hrubieszów – Lublin oraz 20 min dla trasy Werbkowice – Hrubieszów. Dodatkowo należy przyjąć poprawkę na fakt, iż przesiadka „drzwi w drzwi” w Hrubieszowie nie jest w żaden sposób gwarantowana skomunikowaniem oraz jest prawie niemożliwa do osiągnięcia w realnych sytuacjach. Biorąc więc pod uwagę okres oczekiwania pomiędzy kolejnymi kursami należałoby przyjąć poprawkę rzędu co najmniej 30minut w dni robocze gdy częstotliwość kursów jest większa oraz ciężką do oszacowania wartość poprawki w dni wolne od pracy. Zatem realny czas przejazdu z Werbkowic do Lublina komunikacją drogową przez Hrubieszów wynosi co najmniej 2 godzin i 45 minut co jest wynikiem już tylko o kwadrans lepszym od czasu przejazdu „szynobusem”. W przypadku podróży z przesiadką w  Zamościu musimy zsumować 50 minut przejazdu na trasie Werbkowice – Zamość z 1 godziną i 20 minutami przejazdu na trasie Zamość – Lublin. Dodatkowo podobnie jak przypadku przesiadki w Hrubieszowie należy przyjąć poprawkę na czas potrzebny na jej wykonanie i brak pewnych skomunikowań. Finalnie otrzymujemy zatem czas jazdy rzędu co najmniej 2 godzin i 40 minut, również nieznacznie lepszy od 3 godzin dla połączenia kolejowego. Podobne proporcje otrzymujemy dla innych miejscowości położnych na trasie Zamość – Hrubieszów. Wartym podkreślenia jest tutaj fakt, iż na korzyść przejazdu koleją wpływałby czynnik bezpośredniości czyli eliminacja problemów przesiadki oraz niepewności znalezienia miejsca w pojeździe na drugim etapie przejazdu. Niebagatelną sprawą jest także znaczne wyższy komfort i bezpieczeństwo podróży koleją.

Porównanie kosztów przejazdu na przykładowej trasie Hrubieszów/Werbkowice – Lublin przedstawia tabela nr 5. Niemniej jednak warto w tym miejscu podkreślić, iż ceny biletów dla połączenia kolejowego zostały oszacowane na podstawie taryfy podstawowej Przewozów Regionalnych, która w wybranych relacjach (jak np. Zamość – Lublin) jest obniżona o 30% w ramach oferty „połączenie w dobrej cenie” (PwDC). Trzeba również przypomnieć, iż niezależnie od ceny, niezaprzeczalnymi atutami podróży „szunobusem” są: bezpieczeństwo, możliwość zabrania większego bagażu lub roweru oraz dostępność toalety.

Tabela 5 Analiza cen przejazdu dla tras Hrubieszów/Werbkowice – Lublin.

Werbkowice – Lublin p. Zamość Werbkowice – Lublin p. Hrubieszów Werbkowice – Lublin wg. taryfy Przewozów Regionalnych
Normalny Ulgowy Normalny Ulgowy Normalny Ulga uczeń Ulga student
26zł 22zł 26zł 25zł 25,5zł 16,6zł 12,5zł
Hrubieszów – Lublin Hrubieszów – Lublin wg. taryfy Przewozów Regionalnych
Normalny Ulgowy Normalny Ulga uczeń Ulga student
20 – 22zł 18zł 27,5zł 17zł 13,24zł
PwDC* PwDC* PwDC*
19,25zł 11,9zł 9,27zł

Opracowanie własne na podstawie danych udostępnianych przez przewoźników.

* – Przy założeniu obniżki o 30% w ramach PwDC jak dla relacji Zamość – Lublin.

Widać zatem wyraźnie, iż w obecnych uwarunkowaniach przywrócenie połączeń kolejowych dla powiatu hrubieszowskiego jest potrzebne i ma szansę pomóc w rozwiązywaniu wielu problemów komunikacyjnych jego mieszkańców. Za pozytywną przesłankę trzeba uznać również fakt, iż oferta, która powstałaby poprzez wydłużenie o Hrubieszów pociągów regionalnych kursujących obecnie w relacji Lublin – Zamość zaspokajałaby większość potrzeb komunikacyjnych tego regionu i może być traktowana jako docelowa. Eliminuje to zatem konieczność kompletnej reorganizacji obecnie już funkcjonującej siatki połączeń.

Warianty obsługi linii Hrubieszów – Zamość (Lublin)

Trzeba jednak mieć świadomość tego jak ograniczone są środki finansowe w budżecie wojewódzkim i w związku z tym możemy tylko zaapelować aby w razie braku możliwości realizacji pełnej oferty z przyczyn finansowych, wzorem Parczewa i Włodawy rozpocząć od starań o uruchomienie tych połączeń, które zaspokoiłyby najbardziej palące potrzeby komunikacyjne mieszkańców, a następnie stopniowo przejść w kierunku oferty docelowej dodając kolejne. Warto podkreślić, że nawet obecnie funkcjonujący rozkład jazdy daje możliwość uruchomienia właśnie takiego wariantu podstawowego (zakładającego dwie do trzech par połączeń), nawet tuż po zakończeniu sezonu wakacyjnego w terminie 3 korekty rocznego rozkładu jazdy. Ilustrację takiej przykładowej siatki połączeń zawiera poniższe zestawienie.

WARANT I – MINIMALNY

Kierunek: Hrubieszów – Zamość – Lublin

Hrubieszów 4.05 – Zamość 5.10/5.33 – Lublin 7.38 (kurs. w soboty i niedziele)

Hrubieszów 6.30 – Zamość 7.35 (kurs. od poniedziałku od piątku)

Hrubieszów 10.52 – Zamość 11.57 – Lublin 14.03 (codziennie)

Hrubieszów 18.00 – Zamość 19.05 (kurs. w piątki)

Kierunek: Lublin – Zamość – Hrubieszów

Lublin 13.48 – Zamość 15.55 – Hrubieszów 17.00 (kurs. od poniedziałku do piątku )

Lublin 16.44 – Zamość 18.55 – Hrubieszów 20.00 (codziennie)

Zamość 21.30 – Hrubieszów 22.35 (kurs. w piątki i soboty)

WARANT II – PODSTAWOWY

Kierunek: Hrubieszów – Zamość – Lublin

Hrubieszów 4.05 – Zamość 5.10/5.33 – Lublin 7.38 (kurs. w soboty i niedziele)

Hrubieszów 6.30 – Zamość 7.35 (kurs. od poniedziałku od piątku)

Hrubieszów 10.52 – Zamość 11.57 – Lublin 14.03 (codziennie)

Hrubieszów 14.59 – Zamość 16.04 – Lublin 18.15 (codziennie)

Hrubieszów 18.00 – Zamość 19.05 (kurs. w piątki)

Kierunek: Lublin – Zamość – Hrubieszów

Zamość 7.55 – Hrubieszów 9.00 (codziennie)

Lublin 13.48 – Zamość 15.55 – Hrubieszów 17.00 (kurs. od poniedziałku do piątku )

Lublin 16.44 – Zamość 18.55 – Hrubieszów 20.00 (codziennie)

Zamość 21.30 – Hrubieszów 22.35 (kurs. w piątki i soboty)

WARANT III – OPTYMALNY

Hrubieszów 4.05 – Zamość 5.10/5.33 – Lublin 7.38

Hrubieszów 6.30 – Zamość 7.35

Hrubieszów 10.52 – Zamość 11.57 – Lublin 14.03

Hrubieszów 14.59 – Zamość 16.04 – Lublin 18.15

Hrubieszów 18.00 – Zamość 19.05

Zamość 7.55 – Hrubieszów 9.00

Lublin 9.30 – Zamość 11.36/11.57 – Hrubieszów 13.02

Lublin 13.48 – Zamość 15.55 – Hrubieszów 17.00

Lublin 16.44 – Zamość 18.55 – Hrubieszów 20.00

Zamość 21.30 – Hrubieszów 22.35

Podsumowanie

Przedstawione powyżej warianty to oczywiście rozwiązania przykładowe stworzone w oparciu o obecny rozkład jazdy. Niemniej jednak prezentują one pewien schemat, który jest kompromisem pomiędzy możliwościami finansowymi a potrzebami mieszkańców. Oczywiście z teoretycznego punktu widzenia oferta, nawet początkowa w kształcie dwóch czy trzech par w dobie jest typowym przykładem „alibizugu”. Niemniej jednak wszystkim potencjalnym malkontentom polecałbym przeprowadzenie wywiadu z mieszkańcami okolic Parczewa lub Włodawy na temat użyteczności ich „alibizugów” by przekonać się, że czasem nawet 2 pary pociągów w dobie to już znaczne ułatwienie życia. Jest to szczególnie istotne w kontekście nowego zjawiska jakie zaczyna dotykać coraz więcej mieszkańców peryferyjnych regionów jak Ziemia Hrubieszowska. Mowa tutaj o wykluczeniu komunikacyjnym, które objawia się przede wszystkim w dwóch grupach wiekowych: u ludzi młodych w wieku szkolnym, którzy jeszcze nie posiadają prawa jazdy lub samochodu i u ludzi w wieku 50+ którzy dalszej podróży autem lub autobusem po prostu boją się z powodów zdrowotnych.

Pamiętajmy także, iż starania o reaktywację kolejowych połączeń regionalnych na linii kolejowej Zamość – Hrubieszów są w pełni zgodne z założeniami „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w województwie lubelskim” przyjętego przez samorząd województwa w roku 2014. Dokument ten stanowiący podstawę do organizowania po 1 stycznia roku 2017 linii użyteczności publicznej, przewiduje bowiem możliwość uruchomienia kolejowej linii Zamość – Miączyn – Werbkowice – Hrubieszów, oznaczonej w treści planu symbolem R64. Dla tego też ufamy, iż przy zaangażowaniu władz samorządów lokalnych z Ziemi Hrubieszowskiej uda się doprowadzić do stopniowego przywrócenia pasażerskich połączeń kolejowych na linię Zamość – Hrubieszów. Pozytywne przykłady z Parczewa i Włodawy pokazują, iż działania takie mogą być bardzo owocne.