Na miesiąc przed

Jak wiemy od 10 grudnia 2017 na odcinek Zamość Wschód – Hrubieszów Miasto powracają kolejowe połączenia pasażerskie za sprawą grupy wagonów pociągu IC „Hetman” w relacji Hrubieszów Miasto – Wrocław Główny.

Przez minione 13 lat na odcinku Zamość – Hrubieszów jedynymi pociągami pasażerskimi były przejazdy okazjonalne uruchamiane na Ogólnopolska Pielgrzymkę Kolejarzy na Jasną Górę oraz jeden przejazd specjalny dla miłośników kolei zorganizowany 25 maja 2013 roku.

Pociąg IC „Hetman” zatrzyma się na odcinku Zamość Wschód – Hrubieszów Miasto na stacjach: Werbkowice oraz Hrubieszów Miasto. Postanowiliśmy zatem sprawdzić jak wygląda przygotowanie infrastruktury dla podróżnych w tych właśnie lokalizacjach na miesiąc przed powrotem pociągu pasażerskiego. Zdjęcia  z poniższej fotorelacji zostały wykonane w dniach 3 – 7 listopada 2017.

Werbkowice:

03.11.2017

 Zaczynamy od szerokiej zatoki pod dworcem PKP Werbkowice. Świerki przed budynkiem dworca wrastają niestety w skrajnie. Czy gmina zarządzająca ul. Kolejową podetnie gałęzie, czy też będą musieli zająć się tym miłośnicy kolei – czas pokaże.

Schody prowadzące na peron. Przejścia do peronu póki co jeszcze brak. Służące w tym celu betonowe płyty są zmagazynowane na terenie posterunku służby drogowej PKP LHS.

Stan peronu można określić jako zadowalającyNieużywane od kilkunastu lat oświetlenie zachowało się w bardzo różnym stanie. Stan poszczególnych latarni można scharakteryzować w następujący sposób (postępując kolejno wzdłuż peronu w kierunku Hrubieszowa):

latarnia 1 – na przeciw przejścia od dworca – puszka bezpieczników – nienaruszona, izolacja kompletna, przewód kompletny, żarówki w oprawach – są.

latarnia 2 – puszka bezpieczników – nienaruszona, izolacja niekompletna, przewód zasilający odcięty, żarówki w oprawach – są.

latarnia 3 – puszka bezpieczników – nienaruszona, izolacja niekompletna, przewód zasilający odcięty, żarówki w oprawach – są.

latarnia 4 – puszka bezpieczników – nienaruszona, izolacja niekompletna, przewód zasilający odcięty i częściowo zniszczony, żarówki w oprawach – są.

latarnia 5 – puszka bezpieczników – nienaruszona, izolacja niekompletna, przewód zasilający odcięty i częściowo zniszczony, żarówki w oprawach – są.

latarnia 6 – puszka bezpieczników – nienaruszona, izolacja niekompletna, przewód zasilający zniszczony, brak jednej oprawy i żarówek.

latarnia 7 - puszka bezpieczników – nienaruszona, izolacja niekompletna, przewód zasilający odcięty i częściowo zniszczony, żarówki w oprawach – są.

Latarnie 8 i 9 od wielu lat były nieużywane i pozbawione są okablowania oraz opraw. Ich lokalizacja sprawia też, że raczej nie są nikomu potrzebne.W zachodniej części peronu są jeszcze ślady po wyciętej tablicy z nazwą stacjiW dniu 5 listopada 2017 na peronie w Werbkowicach prowadzone były prace, których rezultatem było namalowanie linii ostrzegawczych przy krawędziach peronu oraz uzupełnienie ogrodzenia separującego tor normalny linii numer 72 od toru szerokiego linii 65 (LHS).Stan dojścia do peronu pozostał bez zmianHrubieszów

03.11.2017

Na stacji Hrubieszów Miasto prace przygotowawcze były już nieco bardziej zaawansowane. Poza odmalowaniem elementów infrastruktury peron został generalnie posprzątany. Wycięto również drzewa wrastające w skrajnię toru numer 2.

Ciekawą sprawą jest wylana przy peronie 1 płyta betonowa. Czyżby szykowała się wiata? A może to miejsce pod kontener dla celów technicznych?

Podobnie jak w Werbkowicach nieużywane przez 13 lat latarnie są w różnym stanie. Patrząc na peron 2 kolejno od strony Werbkowic:

latarnia 1 – puszka bezpieczników – naruszona i niekompletna, żarówka w oprawie jest,

latarnia 2 – puszka bezpieczników – naruszona i niekompletna, żarówka w oprawie jest,

latarnia 3 – puszka bezpieczników – naruszona i niekompletna, żarówka w oprawie jest,

latarnia 4 – puszka bezpieczników – nienaruszona, żarówki w oprawie brak,

latarnia 5 – puszka bezpieczników – nienaruszona, żarówka w oprawie jest,

latarnia 6 – puszka bezpieczników – naruszona i niekompletna, żarówki w oprawie brak,

latarnia 7 – puszka bezpieczników – nienaruszona, żarówki w oprawie brak,

latarnia 8 – puszka bezpieczników – nienaruszona, żarówki w oprawie brak, opraw rozbita,

latarnia 9 – puszka bezpieczników – nienaruszona, żarówki w oprawie brak, opraw rozbita,

latarnia 10 od lat nieużywana i pozbawiona opraw.Na peronie pierwszym sytuacja wygląda bardzo podobnie. Patrząc kolejno od strony Werbkowic.

latarnia 1 – puszka bezpieczników – naruszona i niekompletna, żarówka w oprawie jest,

latarnia 2 – puszka bezpieczników – nienaruszona, żarówka w oprawie jest,

latarnia 3 – puszka bezpieczników – naruszona i niekompletna, żarówka w oprawie jest,

latarnia 4 – puszka bezpieczników – naruszona i niekompletna, żarówka w oprawie jest,

latarnia 5 – puszka bezpieczników – naruszona i niekompletna, żarówka w oprawie jest.

W budynku dworca Hrubieszów Miasto zwracają uwagę nieużywane przez dom weselny pomieszczenia w południowo-zachodniej części budynku. Oba pomieszczenia przeznaczone są na wynajem przez właściciela domu weselnego. Z tego co udało mi się ustalić, nie są używane co najmniej od 2007 roku.

Jedno jest pewne, w najbliższym sąsiedztwie dworca nie brak miejsc postojowych. Wszak dawniej ulokowany był tu dworzec PKS i postój taksówek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.