Konsultacje społeczne znowelizowanego Krajowego Programu Kolejowego

  

25 lipca tego roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało do konsultacji społecznych projekt zmian Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku. Jest to bardzo ważny dokument operacyjny, który służy koordynacji inwestycji kolejowych. Szczególnie inwestycji największych, współfinansowanych w ramach funduszy wspólnotowych z perspektyw 2007-2013 i 2014-2020. Lista zmian w KPK jakie wprowadzono po zakończeniu perspektywy do roku 2013 jest długa i szerzej o niej poczytać możemy m.in. TUTAJ.

Natomiast z samym konsultowanym dokumentem możemy zapoznać się na stronach MIB. Są tam też opisane formy w jakich składać można propozycje zmian jakie chcielibyśmy widzieć w KPK. Warto bowiem podkreślić, że konsultacje społeczne tego dokumentu mają formę otwartą co oznacza, że może w nich wziąć udział każdy! Do czego każdego serdecznie zachęcam pisząc tą właśnie notkę.

Co możemy powiedzieć o projekcie który został przedłożony do konsultacji? Czy lista projektów dla naszego regionu i ich pozycjonowanie są satysfakcjonujące? Moim zdaniem nie. Zabrakło trochę głębszego przemyślenia błędów popełnionych w poprzedniej „siedmiolatce”.  Ale przede wszystkim brakuje perspektywicznego myślenia. W zasadzie poza „magistralą wschodnią” z Rzeszowa przez Lublin, Łuków i Siedlce do Białegostoku ciężko doszukać się na liście podstawowej, projektów które faktycznie w sposób wydajny poprawiają pozycje konkurencyjną regionu. Niewątpliwie jest to pochodna traktowania kolei po macoszemu i bez pomysłu, przez nasz samorząd wojewódzki. W końcu to lubelskie RPO jest podstawą listy projektów KPK w naszym regionie. Dziwi jednak, że pomimo upływu lat projekty strategiczne jak łącznice w Zawadzie i Rejowcu wciąż są tylko na listach rezerwowych. Dziwi, że mając do dyspozycji środki wystarczające na rewitalizację wszystkich linii w regionie, promowane są projekty pozbawione sensu jak elektryfikacja odcinka Rejowiec – Zamość.

Dlatego tym bardziej zachęcam do nadsyłania swoich propozycji i prób zainteresowania tematem lokalnych samorządów lub organizacji pozarządowych. Mamy czas do 2 września 2016.

Jakie zmiany najchętniej widzielibyśmy w znowelizowanym KPK? W tabeli poniżej uwagi jakie nasuwają się po wstępnej analizie. Myślę, że dokładnie taką listę propozycji zmian prześlę i ja biorąc udział w konsultacjach społecznych.

1. Część dokumentu, do którego odnosi się uwaga (rozdział, numer strony dokumentu): Załączniki, Nr załącznika Nr KPK: Załącznik nr 3 – Lista projektów RPO objętych KPK do 2023 roku, strona 7. Poz. 35, nr KPK 3036,  Nazwa projektu: Modernizacja linii kolejowej nr 72 Zamość – Hrubieszów Miasto (na odc. Zawada – Zamość), Treść uwagi (propozycja zmian): Rozszerzenie zasięgu terytorialnego projektu i zmiana zakresu rzeczowego. Nazwa projektu po zmianie: Rewitalizacja linii kolejowej nr 72 Zamość – Hrubieszów Miasto. Szacunkowa wartość 125 mln zł, 

Uzasadnienie uwagi:
Rewitalizacja całości linii numer 72 wpisuje się w szereg priorytetów oraz kierunków rozwoju interwencji wyszczególnionych w KPK. Kolejno:
cel 1 Wzmocnienie efektywności transportu kolejowegouzyskanie atrakcyjnego czasu przejazdu pociągów względem ruchu drogowego – Poprzez rewitalizację toru linii numer 72 (bez dogłębnej modernizacji linii) możliwe jest podniesienie v-max z obecnego poziomu 60km/h do 80km/h (prędkość konstrukcyjna linii). Z uwagi na korzystny przebieg linii kolejowej względem drogi krajowej numer 74, rewitalizacja umożliwia otrzymanie konkurencyjnego czasu przejazdu względem transportu drogowego w relacji do centrum głównego ośrodka subregionu (Zamość). Publiczny transport drogowy pokonują trasę Zamość – Hrubieszów w 65 do 75 min. Tabor szynowy przy obecnej prędkości maksymalnej na linii numer 72 może pokonać wyżej wymieniony odcinek w 65min. Po rewitalizacji istnieje możliwość zejścia do poziomu 45min co jest wartością równą czasom przejazd samochodowym transportem indywidualnym.
cel 3 Poprawa jakości w przewozach pasażerskich i towarowych: – poprawa stanu infrastruktury obsługującej kolejowe przejścia graniczne na styku linii
normalno- i szerokotorowych (1435 i 1520 mm) – Linia numer 72 na większym swym odcinku biegnie wzdłuż linii szerokotorowej numer 65 (LHS) – Na stacji granicznej Hrubieszów Towarowy praktycznie nie wykorzystuje się możliwości jakie daje przeładunek towarów. Powodem tego stanu jest brak dobrej jakości infrastruktury przeładunkowej w tym słaba jakość toru łączącego numer 931 między stacjami Hrubieszów LHS i Hrubieszów Miasto. Rewitalizacja toru 931 oraz linii numer 72 wpłynęłaby pozytywnie na handlowe wykorzystanie przejścia granicznego Hrubieszów – Iżów, także poprzez możliwe czasowe odciążanie najmocniej wykorzystywanego odcinka LHS między Hrubieszowem, a Zamościem Bortatyczami.
– poprawa jakości w przewozach pasażerskich i towarowych – Wartym odnotowania jest również fakt, że linia numer 72 jest ważna z punktu widzenia lokalnej gospodarki, gdyż obsługuje szereg największych zakładów przemysłowych (i tym samym pracodawców) w regionie. Są nimi m.in.: Krajowa Spółka Cukrowa oddział Cukrownia „Werbkowice”, Südzucker Polska S.A. oddział Cukrownia „Strzyżów”, Baza Nawozów Płynnych RSM „Sobianek” w Miączynie. Linia ta jako ważny generator ruchu towarowego w regionie powinna tym samym stać się przedmiotem wzmożonej troski o utrzymanie co najmniej zadowalających parametrów techniczno-ruchowych.
poprawa połączeń Warszawy z rejonami ważnymi dla obszarów o najniższej dostępności
transportowej – Powiat Hrubieszowski znajduje się wśród terytoriów najbardziej zagrożonych wykluczeniem z powodu niskiej dostępności komunikacyjnej co zostało zauważone zarówno Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju  jak i planach przestrzennych i transportowych szczebla wojewódzkiego . Rewitalizacja linii numer 72 wpisuje się zarówno nurt przeciwdziałania temu zjawisku jak i jest zbieżna z warunkami  wskazami w „Planie Transportowym” Woj. Lubelskiego, jako konieczne do uruchomienia linii R64. Ponadto na etapie planowania sieci połączeń dalekobieżnych służby publicznej w marcu 2016, PKP Intercity S.A. wykazała zainteresowanie uruchomieniem w przyszłości pociągów kategorii IC w relacjach Wrocław – Hrubieszów Miasto i Hrubieszów Miasto – Bydgoszcz. Rewitalizacja linii numer 72 na całej jej długości jest działaniem synergicznym wobec tych zamierzeń.
– Rewitalizacja linii numer 72 na całej długości wpisuje się w nakreślone w KPK założenie minimalizacji wpływu działań inwestycyjnych na sprawną realizację rozkładu jazdy  gdyż tej chwili planowy ruch pasażerski odbywa się tylko na 11km odcinku linii numer 72 pomiędzy stacjami Zawada i Zamość Szopinek. Pozostały odcinek charakteryzuje się zmiennym natężeniem ruchu towarowego co w sposób znaczący ułatwia organizację prac torowych.

2. Część dokumentu, do którego odnosi się uwaga (rozdział, numer strony dokumentu): Załączniki , Nr załącznika Nr KPK:  Załącznik nr 3 – Lista projektów RPO objętych KPK do 2023 roku, strona 7. Poz. 35, nr KPK 3035 Nazwa projektu: Odbudowa łącznicy w Rejowcu między liniami 7 i 69 Treść uwagi (propozycja zmian): Przeniesienie projektu z listy rezerwowej na listę podstawową z uwagi na ważny interes społeczny

Uzasadnienie uwagi:

Odbudowa łącznicy w Rejowcu jest inwestycją o znaczeniu strategicznym z punktu widzenia transportu kolejowego w Województwie Lubelskim. Wpisuje się w szereg priorytetów oraz kierunków rozwoju interwencji wyszczególnionych w KPK. Kolejno:
cel 1 Wzmocnienie efektywności transportu kolejowego – uzyskanie atrakcyjnego czasu przejazdu pociągów względem ruchu drogowego
Budowa łącznicy umożliwia skrócenie czasu przejazdu pomiędzy największymi Miastami regionu (Zamość i Lublin) o 10 do 20 min (w zależności od rodzaju taboru). Tym samym uzyskujemy możliwość skrócenia czasu przejazdu trasy Zamość –Lublin o 8% w przypadku SZT lub 14% w przypadku składów wagonowych. Projekt wykazuje synergię z projektem odbudowy łącznicy umożliwiającej pominięcie Zawady.
cel 3 Poprawa jakości w przewozach pasażerskich i towarowych:
Budowa łącznicy umożliwia skrócenie czasu przejazdu pomiędzy największymi Miastami regionu (Zamość i Lublin) o 10 do 20 min (w zależności od rodzaju taboru). Dzięki budowie łącznicy uzyskujemy również zwiększenie przepustowości węzła w Rejowcu.
– poprawa połączeń Warszawy z rejonami ważnymi dla obszarów o najniższej dostępności transportowej
Budowa łącznic w Rejowcu i Zawadzie otwiera możliwości trasowania atrakcyjnych połączeń dalekobieżnych z Zamojszczyzny w kierunku Warszawy, które po ukończeniu modernizacji linii numer 7 na odcinku Lublin – Otwock będą w stanie skutecznie konkurować z połączeniami drogowymi czasem przejazdu na pułapie Nawet 3,5 godziny.
Analogicznie dzięki łącznicy otwiera się możliwość wydłużenia czasu połączeń regionalnych Lublin – Zamość o Hrubieszów i Biłgoraj przy zachowaniu atrakcyjnych czasów przejazdu między południowo-wschodnią częścią Województwa Lubelskiego a Lublinem.
założenie minimalizacji wpływu działań inwestycyjnych na sprawną realizację rozkładu jazdy
Większa część prac związanych z odbudową łącznicy w Rejowcu może być wykonywana bez wpływu na ruch pociągów po liniach numer 7 i 69.

3. Część dokumentu, do którego odnosi się uwaga (rozdział, numer strony dokumentu): Załączniki , Nr załącznika Nr KPK:  Załącznik nr 3 – Lista projektów RPO objętych KPK do 2023 roku, strona 7. Poz. 33, nr KPK 3033 Nazwa projektu: Odbudowa łącznicy w Zawadzie między liniami 7 i 69 Treść uwagi (propozycja zmian): Przeniesienie projektu z listy rezerwowej na listę podstawową z uwagi na ważny interes społeczny

Uzasadnienie uwagi:

Odbudowa łącznicy w Zawadzie jest inwestycją o znaczeniu strategicznym z punktu widzenia transportu kolejowego w Województwie Lubelskim. Wpisuje się w szereg priorytetów oraz kierunków rozwoju interwencji wyszczególnionych w KPK. Kolejno:
cel 1 Wzmocnienie efektywności transportu kolejowego – uzyskanie atrakcyjnego czasu przejazdu pociągów względem ruchu drogowego
Budowa łącznicy umożliwia skrócenie czasu przejazdu pomiędzy największymi Miastami regionu (Zamość i Lublin) o 10 do 20 min (w zależności od rodzaju taboru). Tym samym uzyskujemy możliwość skrócenia czasu przejazdu trasy Zamość –Lublin o 8% w przypadku SZT lub 14% w przypadku składów wagonowych. Projekt wykazuje synergię z projektem odbudowy łącznicy umożliwiającej pominięcie Rejowca.
cel 3 Poprawa jakości w przewozach pasażerskich i towarowych:
Budowa łącznicy umożliwia skrócenie czasu przejazdu pomiędzy największymi Miastami regionu (Zamość i Lublin) o 10 do 20 min (w zależności od rodzaju taboru). Dzięki budowie łącznicy uzyskujemy również zwiększenie przepustowości węzła w Zawadzie.
poprawa połączeń Warszawy z rejonami ważnymi dla obszarów o najniższej dostępności transportowej
Budowa łącznic w Rejowcu i Zawadzie otwiera możliwości trasowania atrakcyjnych połączeń dalekobieżnych z Zamojszczyzny w kierunku Warszawy, które po ukończeniu modernizacji linii numer 7 na odcinku Lublin – Otwock będą w stanie skutecznie konkurować z połączeniami drogowymi czasem przejazdu na pułapie Nawe 3,5 godziny w relacji Zamość – Warszawa.
Analogicznie dzięki łącznicy otwiera się możliwość wydłużenia czasu połączeń regionalnych Lublin – Zamość o Hrubieszów i Biłgoraj przy zachowaniu atrakcyjnych czasów przejazdu między południowo-wschodnią częścią województwa a Lublinem.
założenie minimalizacji wpływu działań inwestycyjnych na sprawną realizację rozkładu jazdy – Większa część prac związanych z odbudową łącznicy w Rejowcu może być wykonywana bez wpływu na ruch pociągów po liniach numer 72 i 69.

4. Część dokumentu, do którego odnosi się uwaga (rozdział, numer strony dokumentu): 7. Efekty i rezultaty KPK, Cel 1 Wzmocnienie efektywności transportu kolejowego, strona 35, Nr załącznika Nr KPK:  Nazwa projektu:Treść uwagi (propozycja zmian): Dodanie wskaźnika realizacji celu 1 o wskaźnik 2. Poprawa stosunku czasu przejazdu koleją do czasu przejazdu transportem drogowym między głównymi ośrodkami regionalnymi i subregionalnymi oraz ważniejszymi elementami sieci osadniczej

Uzasadnienie uwagi:

Wskaźnik ma na celu aprecjację wartości projektów o największej efektywności w procesie poprawy pozycji transportu klejowego i jego atrakcyjności w przewozie towarów i osób. Obecnie istnieje zagrożenie spychania wartościowych projektów o stosunkowo niewielkich kosztach na dalsze pozycję list. Ich miejsce zajmować mogą projekty charakteryzujące się dużą absorpcją środków lecz minimalnym finalnym efektem prac modernizacyjnych. Głównym celem funduszy strukturalnych w sektorze kolejowym nie powinno być jedynie odtwarzanie istniejącej infrastruktury kolejowej, lecz również dostosowywanie jej do potrzeb sieci osadniczej i kształtowanych przez nią potoków podróżnych. Wskaźnik ten ma również na celu spojrzenie na ocenę projektów kolejowych przez pryzmat ich konkretnych rezultatów (jak ma to miejsce w przypadku inwestycji drogowych) a nie traktowania modernizacji szlaku kolejowego jako celu samego w sobie.