Budowa stacji Zamość Szopinek

  

Z dniem 1.01.2016 r. zawieszone zostały kursy pasażerskie wykonywane przez Przewozy Regionalne pomiędzy stacją Zamość a posterunkiem Jarosławiec gdzie w 2015 r. wybudowana została infrastruktura  umożliwiająca krzyżowanie pociągów. Z tych powodów niedawno powstałe przystanki Zamość Wschód i Zamość Starówka przestały być wykorzystywane do odprawy podróżnych.

Prace budowlane na Szopinku rozpoczęły się już w grudniu 2015 r. Powyższe zdjęcie wykonano 30.12  a przedstawia pociąg roboczy zjeżdżający  do Zamościa

Przejazd w ciągu DK 17 widok w stronę wschodnią, czyli na plac budowy. Czy to będzie przyszła nastawnia dysponująca? Wszystko wskazuje na to, że tak. Pogoda od wczoraj dopisuje chociaż od początku roku było śnieżnie i mroźno. Czy rozjazd będzie obsługiwany ręcznie przez dyżurnego ruchu? Raczej nie. Prędzej spodziewałbym się napędu mechanicznego lub elektrycznego z ogrzewaniem. Obecnie funkcjonujący tor bocznicowy do ATEX-u. Po nowemu zjazd na bocznice będzie odbywać się przez tor główny dodatkowy stacji Zamość Szopinek. Do budowy stacji dla szynobusów wykorzystano istniejącą infrastrukturę tzw. byłej grupy postojowej Szopinek, która przez ostatnie lata była częściowo używana  jako bocznica do ciepłowni ( tory nr 8 i 10 ). Semafora wjazdowego od strony zachodniej spodziewajmy się mniej więcej w połowie drogi między PO Zamość Wschód a przejazdem z DK 17. Semafor wjazdowy od strony wschodniej pojawi się mniej więcej na wysokości elektrociepłowni na Szopinku. Położenie semaforów wyjazdowych z funkcją TM myślę, że jest dość oczywiste.

Stan na 06.02.2016 r.

W piątek pracował tutaj ATLAS.

W tym miejscu będzie chyba posadowiony semafor.

Teren budowy stacji.

Widok na rozjazd z toru szlakowego.

6.02.2016 Dojście od strony wschodniej jest utrudnione ze względu na mokrą drogę.

Prace w dniu 9.02.2016 r., rano był jeszcze jakiś plasser.

Wykop sięga już zachodniej części peronu.

W dni robocze  około 14.20 maszyny zjeżdżają na bazę w szopie PLK. Wyjazd z Zamościa około 8.

Cytuję z boxa wypowiedź kolegi Zabezpieczeniowca: „Odnośnie budowy stacji z materiałów staroużytecznych to przerabiałem ten temat i da się zrobić porządną stację z materiałów z odzysku. (…)  To, że semafory będą z odzysku nie oznacza, że będą stare. Będą musiały przejść tzw. regenerację polegającą m. in. na wymianie soczewek, sprawdzeniu transformatorów, które znajdują się wewnątrz każdej komory świetlnej (dochodzi 145V a żarówki są przecież na 12V), odnowieniu powłoki malarskiej, ewentualnie wymianie tarcz czołowych”. „Ciekawy jestem czy będą montowane liczniki osi do stwierdzania niezajętości czy będą montować jakieś starocia np. EON lub tradycyjne obwody torowe. Na Lubelszczyźnie wymieniono sporo rozjazdów więc w PKP PLK zalega sporo napędów typu JEA-29 i EEA-4,  które po regeneracji byłyby jak znalazł na Szopinek”.

Stan na 13.02.2016 r.

Zachowany został wjazd z toru wyciągowego na tory bocznicowe ciepłowni ale prawdopodobnie tor wyciągowy zostanie w przyszłości rozebrany od zakola na wysokości rozjazdu do zakładów zbożowych.

Z toru szlakowego zjechać będzie można na dwa tory bocznicowe. Przynajmniej tak widzę na tym zdjęciu, ale pomiędzy torem szlakowym a latarniami są trzy tory bocznicowe. Jeden z tego poziomu jest niewidoczny, zarośnięty trawą. Przed kilkoma laty w trakcie manewrów latarnie były zapalane, ostatnio manewry na Szopinku odbywały się w ciemnościach.

Posadowiony został kozioł oporowy.

Widok od str. wschodniej z 14.02.2016 r.

Tor szlakowy linii 72 znajduje się znacznie powyżej poziomu torów bocznicowych. Budowa rozjazdów  z tej strony nie jest przewidziana, przynajmniej tak mi się wydaje ponieważ planów nie znam. Uniemożliwiają to przyczyny techniczne ale i nie widzę takiej potrzeby ponieważ głównym zadaniem stojącym przed stacją będzie przyjmowanie szynobusów, które są dwukabinowe i tak jak w Jarosławcu nie będzie do tych celów potrzebny drugi rozjazd. Ponadto na Szopinek teoretycznie przyjmować będzie można nawet pasażerskie składy wagonowe takie jak na przykład: ANTARES ze względu na obecność dodatkowych torów umożliwiających oblot lokomotywy. Brak drugiego rozjazdu nie koliduje też w żaden sposób z planowanym ruchem towarowym bowiem ciepłownia nie przyjmuje przesyłek z kierunku wschodniego a głównie węgiel przyjeżdżający wcześniej do Zamościa z zachodu.

Widok z toru bocznicowego PRD.

W tym miejscu będzie chyba tarcza ostrzegawcza.

Widać przysypaną ziemią podstawę.

Tor szlakowy.

Nie wiem do czego służy ten ul dla os.

Stosownego objaśnienia udzielił kolega BitomanPL na naszym boxie: „Ten ul dla os to W17 –  wskaźnik przetaczania składu w odpowiedniej odległości aby można było przestawić rozjazd”.

Ze względu na zastrzeżenia  zgłoszone przez prezesa klubu MK przytaczam definicje ze strony: „Pod semaforem” Pawła Niedomagały,  gdzie przedstawione są definicje kolejowej symboliki obecnej na wskaźnikach itp  ( nie chce mi się szukać w odpowiednich  instrukcjach ).
Wskaźnik W17 (ukres torowy) oznacza miejsce przy zbiegających się torach, dokąd wolno tor zająć taborem. Wskaźnik ten umieszcza się między szynami wewnętrznymi odgałęzienia torów, w miejscu gdzie odległość między osiami torów wynosi 3,5 m (na liniach wytypowanych nawet 3,62 m lub 3,75 m).

Myślę, że kolega BitomanPL miał dobre intencje tylko może nie wyłuszczył ich urzędowo lecz w formie bezpośredniej za to zrozumiałej dla mnie. Jak go zwał tak go zwał –    i tak z ulem się będzie kojarzyć  mi ten konkretny  wskaźnik. Zatem moje przypuszczenia , iż nie jest to konstrukcja związana z budowaną stacją okazały się słuszne. Boże, jaki ja jestem mądry! A może w tych budkach hodować trzmiele? Ekologiczna kolej i miód pitny dla członków kolejowych stowarzyszeń. Ewentualnie jeszcze domek dla pana świerszcza bym w nim widział.

A tu spojrzenie na wschód. Z lewej przyszły sygnalizator, z prawej rozjazd na bocznicę PRD.

Widok na zachodnią głowicę grupy postojowej Szopinek. Pociągi do ciepłowni wjeżdżają torami na prawo od latarni.

Na lewo tor łącznicy Majdan zakończony koziołkiem z powodu fizycznej likwidacji łącznicy, na prawo tor do ciepłowni.

Torem po lewej prowadzony będzie w przyszłości ruch do ciepłowni.

W miejscu wykopów posadowione będą zapewne tarcze manewrowe.

Wygląda na to, że tarcze będą dwie.

Nie wiem co z trzecim torem?

Pewnie jako odstawczy.

Reasumując, wypada pochwalić kierownictwo jak i pracowników lubelskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych za bardzo sprawnie realizowaną inwestycję, która przyczyni się do poprawy jakości obsługi pasażerów jak i przesyłek towarowych a ponadto jest wykonana stosunkowo niewielkim nakładem kosztów przy optymalnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. Budowa stacji przyczyni się w pewnym stopniu  do zmniejszenia uciążliwości skrzyżowania torów z ruchliwą obwodnicą Zamościa ponieważ to zapewne od osoby obsługującej rogatki zależało będzie podanie sygnału zezwalającego na jazdę pociągu. Obecnie przejazd zabezpieczony jest przez dróżników, który muszą zamykać zapory ze znacznym wyprzedzeniem szczególnie dla pociągów jadących z kierunku wschodniego gdzie najbliższy posterunek sygnalizacyjny znajduje się dopiero w Jarosławcu i jest oddalony o kilka kilometrów. Dlatego dróżnik otrzymując informacje od dyżurnego w Jarosławcu o wyprawieniu składu  na jej podstawie oszacować musi czas zamknięcia rogatek. Jak to w życiu – pociąg raz jedzie wolniej, raz szybciej, a odpowiedzialność pracownika liniowego obsługującego szlabany jest ogromna.  W przyszłości na Szopinku urzędować będzie zapewne dyżurny ruchu, który będzie zarządzał bezpośrednio ruchem pociągów co teoretycznie umożliwi mu zatrzymywanie składów i zamykanie rogatek tuż przed ich wyprawieniem. Należy jednak zauważyć, że zwiększenie iloczynu pociągów  o relacje osobowe pomimo usprawnienia obsługi przyczyni się zapewne do pojawienia się pewnego niezadowolenia uczestników ruchu drogowego, które spowodowane będzie częstymi aczkolwiek krótkotrwałymi postojami przed przejazdem kolejowym. Budowa wiaduktu drogowego nad torami w tym miejscu w nadchodzących latach  stanie się prawdziwym wyzwaniem dla decydentów i polityków.

A to plan nowej/starej stacji towarowo – osobowej na Szopinku przysłany do nas przez naszego czytelnika kolegę Bitomana PL, za który bardzo dziękujemy.